DE AARDBEVING IN BIHAR (BRITSCH-INDIË)

vertrok ik naar Ryam, ongeveer veertig mijl per auto van Samastipur gelegen. Deze fabriek heeft weinig geleden, zoodat ik slechts anderhalf uur noodig had om de schade op te nemen. Daar ik nog den geheelen middag voor mij had, besloot ik te probeeren dien avond Tsjakia nog te bereiken, dat 115 mijl per auto van Ryam gelegen is. Ik keerde per auto naar Samatipur terug, maar was zoo afgebeuld van het hotsen over den weg, dat ik den trein naar Muzaffarpur nam, die juist op het punt van vertrekken stond. Ik kwam daar om half acht in den avond aan en besloot de laatste 35 mijl morgen maar te doen, aangezien deze wegen in het donker geen grapje zijn. Ik ben van plan den nacht hier in de wachtkamer door te brengen en mij spoedig op één oor te leggen, want ik heb een aardigen dag achter den rug. Trouwens, deze geheele week is erg inspannend geweest en ik heb mijn maag vol van aardbevingen en de daarmee samenhangende ongemakken. Ik heb nauwelijks twee nachten in dezelfde plaats geslapen en wanneer ik des morgens verder rijd, weet ik in den regel niet, waar ik des avonds zal belanden.

Te Darbhanga, waar ik vandaag door reed, had de districtsbestuurder, om de doodelijk ontstelde bevolking te kalmeeren, een strooibiljet laten drukken, waarin te lezen stond, dat de oorzaak van de aardbeving was gelegen in een geleidelijke beweging van het Indische schiereiland in de richting van den Himalaya. Hierdoor geraakte de Gangesvlakte in de knel en was ook deze aardbeving veroorzaakt. De scheur in den bodem liep volgens dit bericht van Sitamarhi tot Monghyr. Ook in 1833 had een groote aardbeving plaats gehad, en men voorspelt een volgende voor over ongeveer honderd jaar. De kleinere aardbevingen, die hier zeer veelvuldig voorkomen, worden veroorzaakt door de nabewegingen van den bodem. Na een groot gedeelte van het aardbevingsgebied te hebben bezocht, kom ik tot de conclusie, dat Muzaffarpur wel het ergst heeft geleden. Zooals ik reeds in mijn vorigen brief schreef, is de stad één groote puinhoop, maar even buiten de stad, bij het poloveld, is het nog veel erger. De weg is daar doorkliefd met spleten van twee meter breed en de bodem is wel twee meter gezakt; dit lijkt niet erg, maar de schade is ongeloofelijk groot.