DOEL EN BELEID VAN HET FASCISTISCHE BEWIND IN ITALIË

plan gevormd. Zij zullen bestaan uit vertegenwoordigers van kapitaal en arbeid, maar zullen onder toezicht staan van het Fascistische partijbestuur. Mussolini zal de corporaties bij maatregel van bestuur in het leven roepen, zoodra hij den tijd daarvoor rijp acht.1)

De corporaties zijn de volgende: i, graangewassen; 2, tuinbouwproducten; 3, wijnbouw; 4, oliën; 5, suiker; 6, veeteelt, landbouw en visscherij; 7, hout; 8, textielproducten; 9, metaalbewerking en werktuigkunde; 10, chemicaliën; II, kleeding; 12, papier en drukkerijen; 13, bouwvakken; 14, publieke diensten (water, gas, electriciteit); 15, mijnbouw; 16, glas en aardewerk; 17, crediet en verzekeringen; 18, kunsten en vrije beroepen; 19, scheep- en luchtvaart; 20, binnenlandsche verbindingen; 21, theater en 22, gastvrijheid (hotels, reizen, restaurants).

Al het mogelijke is bij de ontwikkeling van het stelsel der corporaties gedaan om in elk daarvan alle bij dien tak van nationale economie betrokken belangen bijeen te brengen, van den boer, die het ruwe materiaal verbouwt of den mijnwerker, die het uit de aarde delft, tot den verkooper, die het voltooide product aan het publiek overhandigt.

De corporatie der textiel-industrie bijvoorbeeld omvat o.a. de vertegenwoordigers van kapitaal en arbeid, den bouw van machines voor de textielnijverheid, schapenteelt, het spinnen, het weven, het verven en het scheren van textielproducten en den groot- en den kleinhandel. De corporatie der kunsten en vrije beroepen omvat vertegenwoordigers van advocaten, doctoren in de economie, notarissen, accountants, dokters, chirurgen, drogisten, veeartsen, verpleegsters, tandartsen, vroedvrouwen, architecten, civiele ingenieurs, deskundigen bij den landbouw, landmeters, apothekers, journalisten, musici en kunsthandelaars.

De in deze wet neergelegde beginselen zijn door den Duce uiteengezet in een rede betreffende de crisis en de hervorming van het moderne kapitalisme, die een nieuw tijdperk in de geschiedenis inluidt. De Duce zeide: „Als liberale economie is de economie van individuen in een staat van min of meer

1) De corporaties zijn op 10 November geïnstalleerd. (Zie „The New-York Times" van n November 1934.)