doel en beleid van het fascistische bewind in italiƫ

seerd is, beschermd moet worden door het orgaan, dat de gezamenlijke burgers vertegenwoordigt."

Het hoofddoel van het nieuwe stelsel is de collectieve belangen van het volk beschermen tegen overmatigen druk van particuliere belangen. Deze bescherming doet zich gelden, doordat de ambtenaren, die de regeering vertegenwoordigen, en leden van de Fascistische Partij, die het publiek vertegenwoordigen, zitting hebben in de corporaties. Bovendien moeten de verordeningen der corporaties worden goedgekeurd door de Algemeene Vergadering van den Nationalen Corporatieven Raad, in welken alle takken van het economische leven zijn vertegenwoordigd. Het opper-toezicht en het gezag van den staat worden gewaarborgd door het feit, dat geen enkele wet mag worden aangenomen of ten uitvoer gelegd, alvorens zij is opgenomen in een door het Hoofd van de regeering behoorlijk uitgevaardigd besluit. Een van de belangrijkste functies van de corporaties is hun bemiddelend optreden. Voor dit doel, het centrale probleem van alle sociale en economische experimenten, die tegenwoordig in de op zijn grondvesten wankelende wereld worden ondernomen, stellen de corporaties speciale commissies in, die zullen trachten collectieve arbeidsgeschillen, die de belangen betreffen, welke zij vertegenwoordigen, te beslechten. Deze bemiddelende functies zijn in overeenstemming met en worden aangevuld met adviseerende bevoegdheden inzake alle vraagstukken, die haar door de regeering worden voorgelegd, en regelende bevoegdheden betreffende sociale diensten en bestuursregelingen, die zoowel werkgevers als werknemers aangaan.

In deze maatregelen ligt de treffende oorspronkelijkheid en nieuwheid van de Italiaansche oplossingen van de tegenwoordige sociale en economische problemen. Het doel is organisatie van de zelftucht in de productie en verzekering van sociale rechtvaardigheid en nationale eenheid in den vooruitgang.

Beniamino de Ritis.