TER HERDENKING VAN KNUD RASMUSSEN.*

Vanwaar komen wij? Waar ligt de oorsprong van het ras der Eskimo's (of het Arische ras)? Knud Rasmussen heeft deze vraag trachten te benaderen, wat de Eskimo's betreft. Zijn leven lang heeft hij zich een kind van de Eskimo's gevoeld, en dat was hij ook tot op zekere hoogte. Zijn moeder, die van haar meisjesnaam Fleischer heette, was ontsproten uit een Deensch-Eskimoosch huwelijk. Wat haar gelaatstrekken en haar geheele verschijning betreft, was zij een knappe Eskimo-vrouw. Sinds Groenland door ons gekoloniseerd is, zijn gemengde huwelijken geen groote zeldzaamheid geweest, en in den regel zijn die huwelijken goed geslaagd gebleken, in zooverre, dat daaruit menschen voortgekomen zijn, die de eigenschappen bezaten, welke bevorderlijk waren voor het proces van vermenging van de cultuur der Eskimo's met die van het te midden van hen levende blanke element. Knud Rasmussen was daarvan een sprekend voorbeeld.

Knud Rasmussen was trotsch op zijn Eskimo-bloed. Hij was geboren in 1879 in de belangrijkste stad van NoordGroenland, Jakobshavn, door de inheemsche bevolking Ilulissat genoemd, „de ijsbergen", omdat de aan de oppervlakte liggende ijsbarrière daar een van haar meest trotsche uitstralingen naar de kust uitzendt. Zijn vader, Christian Rasmussen1), woonde in een houten pastorie van ouden datum, aangezien hij het ambt van „zendeling" van de Deensche

* Ontleend aan de „American Anthropologist", dl. 36, No. 4; October—December 1934-

1) Dominee Christian Rasmussen, die in Groenland verblijf hield van r 873—1895, is bekend als schrijver van een Groenlandsche grammatica en een Deensch-Groenlandsch woordenboek (Kopenhagen, 1893).