NAAR DE BERGEN VAN PERZIE

vensters vast en met bewondering kijken wij naar de stad en naar de wijde in de diepte gelegen vallei, die met een zilveren lint de twee binnenzeeën verbindt. Wij volgen een bepaalde voorgeschreven route, om een voor vliegtuigen verboden zone te vermijden, welke ons eerst naar de Zwarte Zee voert, om zich vervolgens recht naar het Zuiden te wenden, over het wijde, golvende terrein van Bithynië, waarin eenige meren als spiegels glinsteren. Na twee uur vliegen dalen wij op het vliegveld van Eskischeher, in het binnenland van Klein Azië gelegen.

Den 30sten Juli vertrekken wij bij het aanbreken van den dag van het uitgestrekte Turksche vliegveld om over de keten van den Taurus heen te komen, voordat deze, zooals gewoonlijk, in dichte dampen gehuld wordt. Omstreeks negen uur stijgen wij boven de hellingen van de bergketen. Een terrein van kalksteen, vol scheuren en doorploegd met kloven en valleien. Zoo van boven af gezien zijn deze vormen van den bodem buitengewoon interessant, omdat zij hun wording duidelijk doen zien in de regelmatige verdeeling in parallel loopende lijnen tusschen de verschillende kalklagen.

Het bovengedeelte van den Taurus ziet er niettegenstaande zijn respectabele hoogte— die op sommige punten de 3000 meter boven de zee overtreft — uit als een oeroude hoogvlakte, aan de kanten diep ingesneden door dalen van jongeren oorsprong, die aan den zuidkant steil omlaag voeren. Op deze hoogte van 3000 meter is het koud, zoodat de piloten zich meer en meer in wollen kleeren hullen en wij hun voorbeeld volgen. Als wij den bergrug voorbij zijn, dalen wij recht omlaag, langs een diepe kloof, dwars door kleine witte wolken van damp. De blauwe Middellandsche Zee glinstert en flonkert ver onder ons. Na tien minuten passeeren wij, laag vliegend, Mersina en nog veertig minuten later landen wij op het vliegveld Adana. De thermometer is in enkele minuten 20 graden gestegen. Het verplichte oponthoud te Adana duurt langer dan wij gedacht hadden tengevolge van het onderzoek door de douanen. Eerst in het begin van den middag kunnen wij dit lastige Turksche grens-vliegveld verlaten en in iets meer dan een uur tijds bereiken wij vervolgens Aleppo, de hoofdstad van Syrië.