ARBEIDSWETGEVING IN INDO-CHINA

de plaatselijke grenzen aan voor het verbod van gedwongen arbeid, door de gebieden in Indo-China, waarin elk gebruik maken van dezen vorm van arbeid voortaan verboden is, vast te stellen. Deze gebieden omvatten geheel Cochin-China en Kambodsja en groote stukken van Tonkin en Annam. In het overige gebied kan slechts onder zeer beperkte voorwaarden van gedwongen arbeid gebruik worden gemaakt, terwijl deze slechts van korten duur kan zijn, daar het maximale aantal dagen per jaar per arbeider is vastgesteld op dertig voor Tonkin, zestig voor Annam en zestig voor Laos. Deze regeling ziet ook eventueele afschaffing van gedwongen arbeid in andere deelen van Indo-China onder het oog. Zoo mag binnen heel korten tijd de algeheele afschaffing van dezen vorm van arbeid in Frankrijks groote Aziatische kolonie worden tegemoet gezien.

B. Contractueele arbeid.

De tweede categorie van arbeid, die in Indo-China wordt aangetroffen is die, welke wordt uitgevoerd op de basis van een contract tusschen den werkgever en den werknemer of inlandschen arbeider. Deze vorm van arbeid heeft tot nog toe het voorrecht van de uitvoerigste wettelijke regeling gehad. Hierbij worde opgemerkt, dat deze arbeid, in ieder geval in theorie, vrijwillig is, aangezien de inlander de keus heeft tusschen een eenvoudige verbintenis, die mondeling kan worden aangegaan en onderworpen is aan de burgerlijke wetgeving, of een contract onder de speciale contractueele regelingen. Dit laatste vertoont de volgende karaktertrekken: in de meeste bepalingen van het contract of van de burgerlijke wetgeving zijn partijen onderworpen aan een zeer omvangrijk geheel van speciale bepalingen, die ten doel hebben iedere nalatigheid van een der partijen in het naleven van haar verplichtingen te straffen. Practisch komt het hierop neer, dat de werkgevers in Indo-China of Zuid-Annam, die koelies uit Tonkin op hun plantages te werk stellen, alleen die contracten accepteeren, die aan de voorschriften voldoen en die hun zekerheid van uitvoering en betrouwbaarheid van het werk garandeeren, zonder welke zij hun uitgaven