ARBEIDSWETGEVING IN INDO-CHINA

van geschillen. Deze laatste betreffen öf individueele gevallen (voor welker beslechting arbitrage-commissies werden ingesteld bij besluit van den 2C;en April 1930) öf collectieve oneenigheden (voor welk geval het besluit van den 2en April 1932 in beginsel heeft vastgesteld, dat naar een verplichte schikking moet worden gestreefd, terwijl het de methode van arbitrage uiteen zet).

II. BESCHOUWINGEN EN GEVOLGTREKKINGEN.

Laat ons thans trachten te komen tot een objectieve beschouwing van deze voorschriften, die in een indrukwekkend aantal wetten en instructies zijn neergelegd. Op drie punten heeft het regeeringswerk in ieder geval tot merkwaardige successen geleid. In de eerste plaats schijnen de oude misbruiken, die door de wervingsmethoden in de hand werden gewerkt, practisch te zijn verdwenen. Weliswaar is dit succes, gelijk ik reeds eerder had gezegd, meer te danken aan de crisis dan aan de hervormingen. De tweede groote overwinning is de invoering van de spaarkas, welke aanvankelijk niet bijzonder op prijs werd gesteld door de koelies, die er een salarisverlaging zonder eenige compensatie in zagen. Zij veranderden evenwel van meening na 1 Januari 1933, toen de eerste betalingen werden gedaan aan gerepatriëerde arbeiders, die bij hun aankomst thuis een aardige som voor zich gereed vonden liggen, welke hen in staat stelde een stukje grond te koopen. Het is ongetwijfeld te danken aan de spaarkas, dat zeer vele contract-arbeiders in den laatsten tijd hebben kunnen huiswaarts keeren en dat zij zonder eenige moeilijkheid zijn opgenomen in het economische leven van hun eigen land. Het derde punt, dat vóór de regeering getuigt, is de opmerkelijke verbetering in de hygiënische toestanden op de plantages van Cochin-China en Kambodsja. Deze onophoudelijk veldwinnende verbetering is te danken aan het gemeenschappelijke optreden van de arbeids-inspecteurs, de plaatselijke diensten voor Eerste Hulp en volksgezondheid, en het Instituut Pasteur. Hieraan kan worden toegevoegd de verbetering in de door de planters gebezigde