DUITSCHLANDS MOEILIJKHEDEN

eigen verlangens kan zetten, nog niet worden uitgeschakeld. Wij moeten ons hoeden voor de illusie, dat het Hitler-régime ten val zou kunnen worden gebracht door een plebisciet of een verkiezing. Zijn val kan slechts op twee manieren komen: öf het systeem zal ineenstorten door zijn eigen ongeschiktheid om de problemen waar het voor staat op te lossen, öf het zal, daar het zelf op geweld gebaseerd is, door geweld ten val gebracht worden.

Het zou werkelijk vreemd zijn, als Hitier die gevaren niet had beseft en als hij niet alles zou doen om ze de baas te blijven. Maar het staat te bezien, of deze eerzuchtige man, met zijn gebrek aan zelftucht en zelfkennis, duidelijk beseft, wat een last hij op zijn eigen schouders heeft gelegd. Hij heeft zich een kroon op het hoofd gezet, die te zwaar zou zijn voor iemand, die krachtiger is dan hijzelf en ook voor iemand, die hem met meer waardigheid zou kunnen dragen. Men kan eigenlijk niet van hem verwachten (al zijn karaktertrekken in aanmerking genomen), dat hij beschaamd zal zijn door de goddelijke hoedanigheden, die hem worden toegeschreven; maar weldra zal blijken, dat hij de sterfelijken menschen gestelde grenzen heeft overschreden, en misschien zal hij nog eens terugverlangen naar den tijd, toen hij de formeele verantwoordelijkheid deelde met een President, achter wiens breeden rug hij zich kon verschuilen, telkens wanneer hij de in den tijd van zijn opkomst gedane beloften niet wilde of niet kon nakomen. Vragen en beschuldigingen zullen tot hem persoonlijk gericht worden en de verontschuldiging, dat er krachten in zijn Regeering zijn, die de uitvoering van zijn goede bedoelingen dwarsboomen, zal niet langer indruk maken. Bovendien is de mythe, waarmee het Nationaal-Socialisme zichzelf zoowel als zijn leider omgaf, sinds den 3oen Juni zijn glans gaan verliezen. De naakte feiten komen aan het licht. De roes van den eersten tijd is aan het verdwijnen en nu zij zijn teruggekeerd tot hun normale geestesgesteldheid, nemen de menschen geen genoegen meer met propaganda, maar willen zij resultaten zien. De iesultaten, die bereikt moeten worden, kunnen niet langer strooken met het nationaal-socialistische programma. Tot de hinderpalen op den weg naar die resultaten behooren ook die, welke