DE VERGIFTIGDE BRONNEN VAN WERELDNIEUWS

doch dit besef en deze wetenschap, en zelfs strijdvaardigheid om achter de waarheid te komen en deze aan het publiek voor te zetten, kunnen niet dag in dag uit, jaar in jaar uit zijn verslagen vrijhouden van den invloed van deze overweldigende dictatoriale propaganda-machinerie.

Ziehier een voorbeeld : tusschen 1920 en 1925 Italië bezoekende met het oog op de opzienbarende gebeurtenissen van het zoogenaamde „roode oproer" (het naasten van de fabrieken), den zoogenaamden opmarsch naar Rome, de consolidatie van Mussolini's bewind, den moord op de Vrijmetselaren, de vermoording van Matteotti, meldde schrijver dezes aan zijn blad de navolgde feiten: de roode opstand in 1920 verliep zonder bloedvergieten, de arbeiders-vakvereenigingen weigerden mede te strijden voor het communisme; na het verloopen van den opstand had het in de minderheid zijnde communistische element afgedaan ; toen Mussolini in 1922 Rome binnentrok, was van Bolsjewisme niets te bespeuren, zooals hij zelf in zijn nieuwsblad schreef; Mussolini marcheerde niet tegen Rome op, doch kwam in een Pullmanslaapwagon, zooals hij zelf toegeeft in zijn door hem zelf geschreven levensbeschrijving; nadat hij openbare redevoeringen had gehouden om aan te moedigen tot een „bloedbad", aarzelde de dictator niet om door zijn volgelingen de stad Florence te laten „zuiveren"; tusschen de 4000 en 8000 menschen lieten het leven in de zoogenaamde bloedlooze revolutie van 1920-1926.

Maar op advies van zijn raadgever voor de openbare betrekkingen met Amerika verzon de fascistische regeering, genoodzaakt om te trachten leeningen in Amerika te plaatsen, de legende dat Mussolini was „de dooder van denrooden draak van het Bolsjewisme". Het pers-bureau Stefani deelde dagelijks prachtig gekleurd nieuws uit. Het plaatste het woord „Italië" in een door den oud-Premier Nittigehouden redevoering, waarin deze „Europa" had gecritiseerd, en het gevolg was een fascistische moordaanslag op de familie Nitti; het stopte Croce's beruchte in den Senaat gehouden redevoering in den doofpot, nadat de fascistische bladen zelf hadden aangekondigd, dat Stefani het zou uitgeven bij een latere editie; het verdraaide geheel den tekst der