HET BEGIN VAN EEN TIJDPERK DER LICHTE METALEN

Van groot belang voor de techniek is verder de goede geleiding van den electrischen stroom door het aluminium. Van alle metalen staat aluminium in dit opzicht op de tweede plaats, het geleidingsvermogen bedraagt 60 % van dat van koper. Daar aluminium veel lichter is dan koper, weegt een in dit opzicht gelijkwaardige en even lange aluminium geleider slechts de helft van den overeenkomstigen koperen geleider. Aluminium is derhalve niet alleen voor windingen van electrische machines, doch ook voor vrije geleidingen met gunstig resultaat aan te wenden. Het kon zelfs op grond van zijn goede geleidbaarheid in koper produceerende landen dit laatste metaal voor buitenleidingen op groote schaal vervangen. In Engeland, waar de geleidingen voor 85 % uit lichte metalen bestaan, is men Duitschland, waar dit gedeelte slechts 38 % is, ver vooruit. De hoogspanningsdraden bestaan in Engeland, Frankrijk en Zwitserland voor bijna 100 % uit aluminium. Men bedenke, dat Duitschland 40 % van zijn behoefte aan koper door eigen productie dekken kan, terwijl het aan aluminium zelfs nog een overschot produceert. Een sterkere toepassing van het aluminium zou voor Duitschland mede in verband met de noodzakelijkheid van werkverschaffing zeer voor de hand liggen.

Een zeer gunstige eigenschap van het aluminium en zijn legeeringen is het geringe optreden van corrosie ; er wordt slechts een onoplosbare, zeer vaste poriƫnarme oxydehuid aan het metaaloppervlak gevormd. Zonder deze beschuttende laag kan het spoedig verteerd worden. Dit is het geval in stoffen, waarin de oxydehuid oplosbaar is, zooals in alkaliƫn. In alkalische vloeistoffen is het aluminium derhalve niet goed te houden, zoodat vaten, daarvan vervaardigd, voor het bewaren van deze vloeistoffen zeer ondoelmatig zijn. Doch zelfs heete soda-oplossingen kunnen zeer goed in aluminium vaten bewaard worden, wanneer aan de soda-oplossing minstens 1 % natriumsilikaat (waterglas) wordt toegevoegd. Dit komt doordat bij deze toevoeging een aluminiumsilikaat gevormd wordt in de bedekkende laag, die dan door de soda-oplossing niet meer kan worden aangetast.

Op deze goede eigenschappen van het aluminium berust