DE OCTOBER-REVOLUTIE IN SPANJE

worden, zal men bevinden, dat de jongere arbeiders, en zij alleen, haar aan den gang hebben gebracht, zelfs tegen de wenschen van de leiders der vakvereenigingen in. Het was een onweerstaanbare beweging, die van onderaf begon bij de massa's, die niet van plan waren, het Fascisme zonder strijd te aanvaarden. De revolutionaire spanning had zulk een hoogtepunt bereikt, dat zoo er geen explosie ware geweest, het socialistische proletariaat uit de lijst der vakvereenigingen gebroken en zich bij de communisten en syndicalisten gevoegd zou hebben. Dit tot nu toe vreedzame proletariaat had dezen vuurdoop noodig, om het begin eener nieuwe historische ontwikkelingsperiode te markeeren.

Met een leger van krachten, die voor zulk een soort strijd ongeschoold waren, leed de staking aan de fouten, die kenmerkend zijn voor elke ongeoefende en technisch onvoldoend uitgeruste troepenmacht. Een moderne revolutie moet, om te kunnen slagen, voorbereid zijn als een oorlog. Een revolutie heeft zoowel militaire als politieke leiders noodig. De eerste ontbraken in Spanje. Of zij al of niet bestonden, of zij misschien niet aan de beweging deelnamen, zou nu niet voorzichtig zijn om uit te vorschen. Het feit blijft bestaan, dat er militaire leiding ontbrak. Daarom was de revolutie technisch zwak, zelfs daar, waar zij het hevigst was, zooals in Asturië, Leon en het Baskenland. De revolutionairen in deze provincies, die hoofdzakelijk mijnwerkers waren, hadden nauwelijks eenig ander wapen dan dynamiet, met het gebruik waarvan zij vertrouwd waren. De Asturiërs hadden geweren en kanonnen, maar wisten deze niet te gebruiken. Bij hun doelstellingen en massabewegingen begingen zij grove fouten, welke gemakkelijk vermeden hadden kunnen worden, indien zij onder aanvoering van beroepsofficieren hadden gestaan.

Het centrum van den opstand bevond zich in de mijndistricten van het Noorden. Hij vond steun in het ruwe terrein en de manlijke eigenschappen der Cantabriërs, wier natuurlijke kracht verdubbeld is door hun herculischen arbeid in de kolen- en andere mijnen. Hij was minder hevig in de steden, omdat deze zich in beteren staat van verdediging bevonden en het samentrekken van menschenmassa's daar moeilijker was. In Madrid, waar ik ooggetuige was, vond de strijd, be-