DE OCTOBER-REVOLUTIE IN SPANJE

willen meedoen. Ook moet men bedenken, dat het niet te verwachten was, dat de anarchistische leiders de veranderde tactiek der socialistische bonden met welgevallen zouden beschouwen, daar deze laatste hun aanhangers wel eens tot zich zouden kunnen trekken.

Alleen in het Noorden was er een gezamenlijke actie van alle arbeidersgroepen, socialisten, communisten, syndicalisten en anarchisten. Dit is nog een oorzaak, behalve de reeds genoemde, voor de buitengewone hevigheid van den opstand in die streken en van de vele verschillende wijzen, waarop hij zich daar openbaarde, vooral in Asturië. In sommige plaatsen werd het geld afgeschaft en een zeer vrij communisme geproclameerd, twee typisch anarchistische gestes. In andere werd een Sovjet gesticht, een duidelijk communistische zet. In de meeste hadden de socialisten de overhand en zij maakten hun locale zegepraal natuurlijk ondergeschikt aan dien van den Centralen staat. Maar toen Catalonië was overwonnen en de opstand, zoowel te Madrid als in de meeste provincies, was onderdrukt, was het einde van den strijd in Asturië een uitgemaakte zaak.

Toch moet men niet aannemen, dat de regeering en de haar steunende partijen voldaan zijn over hun zegepraal. Wanneer ik mij niet zeer sterk bedrieg, zal dit een van de ergste Pyrrhus-overwinningen zijn, die ooit door eenige regeering behaald werden. In de eerste plaats bleek, nu de opstand door de reeds genoemde oorzaken vrij slap was, de groote zwakte van het Gouvernement slechts al te duidelijk. Haar bekende dapperheid en ijzeren discipline ten spijt, werd de Guardia Civil in bijna ieder geval verslagen overal, waar in het land gevochten werd. De regeeringstroepen zouden het snippenschieten in de steden niet langer dan een week uitgehouden hebben. De ergste zwakheid kwam aan het licht in de vrees, om zich van de geregelde troepen te bedienen, op de enkele kleine compagnieën na, die in Asturië en tegen de Generalidad in Catalonië gebruikt werden. Daar de trouw van onderofficieren en minderen, zoowel als van een groot aantal subalterne officieren aan een regeering als die van Lerroux, twijfelachtig scheen, werden zij als voorzorgsmaatregel in de kazernes