DE OCTOBER-REVOLUTIE IN SPANJE

gehouden. Men probeerde bijna zelfs niet, hen voor transporten andere publieke diensten te gebruiken.

De opstand werd gedempt door huurlingen, gerecruteerd uit Afrika, uit de Tercio — oorspronkelijk een vreemdelingenlegioen, maar nu met beperkte opneming van vreemdelingen — en uit de Regulares, dat zijn Marokkaansche soldaten in Spaanschen dienst. De wreedheid dezer troepen is spreekwoordelijk en zij werden gebruikt, om den opstand in Asturië te dempen. De Mooren konden van de achtste tot de vijftiende eeuw in deze streken niet doordringen, toen zij Spanje binnenvielen en het in hun macht kregen; en het was juist in de bergen van Asturië, in een plaats, genaamd Covadonga, dat de herovering een aanvang nam. Nu kwamen zij Asturië binnen vanover zee, ingehaald door de Christenen en door de Republiek betaald, om de nieuwe ketters, de revolutionaire mijnwerkers, te bevechten. Dit vervulde vele slachtoffers der revolutie met verontwaardiging. De wreedheden, die door de Tercio en de Regulares begaan werden, niet alleen gedurende den strijd, maar ook na den wapenstilstand, zullen de wereld met afschuw vervullen, wanneer zij bekend worden. Zelden heeft een gouvernement zulk een onmenschelijke terreur uitgeoefend. De kenners der oude overleveringen hebben zich altijd beklaagd over de duistere legenden, die door vreemdelingen over Spanje verzonnen werden, maar vergeleken bij de feiten, die bekend, maar nog niet openbaar gemaakt zijn, verbleeken de gruwelijkste legenden.

Maar terreur brengt er den schrik niet in. Enkelen worden gedood, maar de overlevenden, verre van geïntimideerd te worden, ballen de vuisten in toorn en bergen hun geweren op voor een volgenden keer.

„Zij versloegen ons ditmaal, maar den volgenden keer is het onze beurt" zeggen de vluchtelingen. De dapperheid en de strijdhaftigheid van deze menschen is oneindig. „Met deze mannen", zei een officier der regeeringstroepen, de revolutionairen bedoelend, „zou ik Europa kunnen veroveren."

Met deze mannen kunnen zij alles overwinnen, behalve de mannen zelf. De burgeroorlog duurt voort. Iedereen zegt, dat het neerleggen der wapens slechts een krijgslist is.

De burgeroorlogen der negentiende eeuw in Spanje waren