SERUMBEHANDELING

wordt het serum in voorraad gehouden en onlangs ook door de Behringf abrieken vervaardigd. Ook voor de niet zelden voorkomende laboratoriuminfecties ligt het dus steeds ter beschikking.

Een reconvalescentieserum bij mazelen doet volgens onderzoekingen van Degkwitz uitnemende diensten, hoewel ons de verwekker der ziekte zelf nog niet bekend is. Deze kennis danken wij aan klinische waarnemingen, omdat de mazelen op dieren niet overdraagbaar is. Deze waarnemingen hebben ons geleerd, dat vroegtijdige toediening, in de eerste helft van het incubatietijdperk, dus in de eerste vijf dagen volgende op de infectie, het uitbreken van de mazelen voorkomen kan worden en bij latere inspuiting de ziekte in minder ernstige mate doet optreden, complicaties voorkomen worden, hetgeen in kinderrijke families, vooral bij zwakke, tuberculeuze en rachitische kinderen, waar de ziekte zoo buitengewoon vele offers vraagt, van groote practische beteekenis is geworden. Want het is nog niet algemeen bekend, dat mazelen, die meermalen voor een onschuldige ziekte wordt gehouden, in vele Europeesche steden evenveel, of niet meer offers vraagt dan roodvonk, diphteritis en kinkhoest te zamen, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van het optreden van complicaties (longontsteking, enz.).

Van groote beteekenis is ook het reconvalescentieserum bij kinderverlamming, wier verwekker een filtreerbaar virus is en met een droevig ziektebeeld zeer dikwijls ten doode voert of door haar ernstige gevolgen jonge, eerder gezonde menschen voor hun geheele leven ongelukkig kan maken. Zooals de ervaring bij de groote epidemieën in Amerika en Canada hebben aangetoond, kunnen bij vroegtijdige toediening van het serum het optreden van verlammingsverschijnselen, evenals de doodelijke afloop in 10 tot 30% der gevallen in den regel voorkomen worden, terwijl na intrede der verlammingen het serum geen genezende uitwerking meer heeft. Moge aan deze resultaten door vele clinici getwijfeld worden, dan hebben toch de in Duitschland naar aanleiding van het veelvuldig optreden van kinderverlamming in 1932 door den gezondheidsdienst ingestelde maatregelen, den artsen getoond, dat het reconvalescentieserum zich in boven gemelden gunstigen zin heeft gedragen.