VERBAND MET GODSDIENST EN MAGIE

gebied ook wortel heeft geschoten, is de. fluit het speciale instrument, dat evenwel slechts dient tot het vergrooten van zijn „mana" voor levenskracht.

Zooals 'reeds gezegd is, ligt er een aparte mana in het materiaal, waarvan een instrument vervaardigd is. Bij vele stammen wordt het ruwe materiaal met groote zorg gekozen en wordt er bij de bewerking, met 't oog op het speciale gebruik van het instrument, zeer op gelet dit zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Stadling vertelt ons, hoe de Shaman het materiaal voor zijn trom uitzoekt: „Hij kiest diep in het oerwoud een vorkvormigen lorkeboom uit met van boven breed uitgespreide takken, die bij elkaar aan een menschenhoofd doen denken, een zoodanig gevormde boom, dat deze gelijkt op een Shaman in zijn shaman-costuum, met de armen breed uitgestrekt, zoodat het hoofd kleiner lijkt dan het inderdaad is. Wanneer nu de Shaman een boom gevonden heeft van een dergelijken vorm, dan hangt hij met een plechtig gebaar zijn kleed er overheen en bindt dat met een koord vast. Daarna offert hij een koe in de nabijheid van den boom en zet er wat vodka in een schaal bij als een kleine offergave. Ten slotte zet hij zich neer aan den voet van den boom en besprenkelt zijn stam en takken met het bloed van de geofferde koe en met vodka. Deze handeling wordt eenige malen door hem herhaald, onder het uitspreken van een heele reeks van bezweringsformules. Eerst wanneer deze ceremonie geëindigd is, schilfert de Shaman voorzichtig een betrekkelijk groot stuk van den bast van den boom af, om daarmee de ovaalvormige omlijsting van de trom te vervaardigen."

Op Nieuw-Guinea vindt men ditzelfde terug bij den Mafulustam. Wanneer een man voornemens is een trom te vervaardigen, klimt hij in den boom, die als materiaal zal dienen, en hij komt niet eerder daaruit dan nadat het instrument voltooid is. Eten en drinken laat hij gedurende dien tijd staan. Verder kan men als een bewijs, hoeveel gewicht men hecht aan het materiaal, de bewerking van de trom der Lappen noemen. Deze wordt gemaakt van een boom, die op een bepaalde plaats groeit en waarvan de vezelen met de zon mee van het Oosten naar het Westen zijn gegroeid, wat bewijst, dat de boom in de bijzondere gunst van hoogere