de toekomst, in het licht van het verleden

politiek als wetenschap uitgaande van, naar hij meende, bekende feiten en vandaaruit argumenteerende, leidde hij er zijn conclusies uit af en deed hij zijn voorspellingen. Politieke wetenschap is geen exacte wetenschap, en zeker niet zoo exact als maritieme strategie. Er waren in Mahan's dagen anderen dan hij die meer aanspraak konden maken op deskundigheid in de politieke wetenschap, maar of zij waren bescheidener öf zij hadden 't mis. Geen van hen voorzag het Aziatisch probleem, zooals het zich nu voordoet. Na Mahan te hebben gelezen durft niemand zich meer aan een voorspelling van de toekomst wagen. Wie de politieke wetenschap beoefent zal eveneens toegeven, dat hij de veranderlijke grootheden niet met zekerheid kan identificeeren of isoleeren. Maar, anders dan de theoretiseerende politicus, moet de staatsman een keuze doen, want de wereld gaat verder. Daarom is opportunisme, dat dan ook regel is, de beste staatsmanskunst.

Het blijft waar, zooals zoowel Mahan als Hay in 1900 verklaarden, dat wanneer de handelsnaties gezamenlijk de Open Deur in Azië kunnen respecteeren en handhaven, die gang van zaken op den langen duur de grootste netto-winst voor iedereen zal opleveren. Het blijft waar, dat beheersching van de zee de heerschappij geeft over het rijkste deel van de Aziatische markt. Maar het is niet even zeker, dat eenige combinatie van Zeemogendheden om de open deur af te dwingen of om eenige Mogendheid te beletten, zich het overwicht in Azië te verzekeren, haar doel zal bereiken of een netto-winst op die belegging zal opleveren.

Tyler Dennett,

President van Williams College, te voren Geschiedkundig Adviseur van het Amerikaansche Department of State, schrijver van „John Hay: from Poetry to Politics" en andere werken.