DRIJFIJZER, EEN TOEVALLIGE FACTOR

dek gezeten hadden, en de bouten, welke aan de uiteinden aangebracht waren, waren grootendeels door roest verteerd. Het had waarschijnlijk bij de Traveller behoord." Dit was n.1. een Engelsche walvischvaarder, welke drie jaren te voren bij de Bear Sont schipbreuk had geleden. Het is vreemd, dat de Eskimo's zich niet de spijkers en bouten toegeëigend hebben. Wellicht dat zij toen reeds het ijzer, dat zij noodig hadden, verkregen door handel met de bemanning der talrijke schepen, die toen reeds hun kuststreek bezochten.

De eerste Europeaan, die de eilanden ten westen van Groenland en ten noorden van Labrador bereikte, was Martin Frobisher in 1576. Hij vond de Eskimo's van Meta Incognita, dat later een deel van Baffinsland bleek te zijn, reeds in het bezit van eenig ijzer. In de beschrijving zijner reis heet het: „Zij bezitten eenig ijzer, waarvan zij pijlpunten alsook messen en andere kleine voorwerpen vervaardigen, om daarmede hun booten, bogen, pijlen en speren te bewerken." Omtrent den vermoedelijken oorsprong van dit ijzer wordt de meening geuit, „dat zij in verbinding staan met andere volken, waarvan zij door ruilhandel metaal verkregen". Dit zou op Labrador, als het dichtstbij zijnde deel van het vasteland, wijzen, door welk land heen, door handel tusschen de stammen onderling, het ijzer van New Foundland zou zijn aangevoerd. John Cabot heeft waarschijnlijk de kust van Labrador in 1498 bereikt, Gaspar de Cortereal, een Portugeesch zeevaarder, bezocht Groenland in 1500. Een jaar later ondernam hij een tweede reis, waarop hij het zuidoosten van New Foundland bereikte en waarvan hij niet terug keerde. Hetzelfde lot onderging zijn broeder Miguel in 1502. Indien deze Portugeesche zeevaarders aan de kust van Labrador of New Foundland verongelukt zijn, kunnen de wrakken van hun schepen ijzer verschaft hebben aan de wilde stammen, welke deze kusten bewoonden. Giovanni da Verrazzano, een Florentijnsch zeevaarder in Franschen dienst, kwam in 1524 waarschijnlijk niet verder dan Nieuw Schotland. Jacques Cartier landde in 1534 aan de kust van New Foundland en spoedig daarna begonnen de Bretagners en Basken in deze streken met de kabeljouwvangst. Het verdient vermelding, dat Frobisher op zijn eerste reis naar de