JAPAN OVERSCHRIJDT DEN CHINEESCHEN MUUR

Mei werden veertien eischen gesteld; zes nieuwe volgden den 9den Juni. Onder meer werden daarbij het ontslag gevorderd van den Gouverneur der Provincie Hopei en het terugtrekken van de onder zijn bevel staande troepen, zoowel als van die der Centrale Regeering. Gedurende drie achtereenvolgende dagen demonstreerden verscheidene honderden Japansche soldaten, buiten het bereik van de bureaux van den Gouverneur, met gevechtswagens, pantserauto's en loopgraafmortieren, terwijl verscheidene losse schoten met de mortieren werden afgegeven.

Een andere belangrijke eisch is de opheffing van de Kwomintang -— de partij, die gedurende de laatste vijftien jaren de basis is geweest van de geheele Chineesche Regeering, zooals de Fascistische partij in Italië of de Nazi-partij in Duitschland. Het Japansche argument, zooals dit werd weergegeven door Generaal Isogai, Japansch militair attaché te Peiping, is, dat het stelsel van een enkele partij het meest geschikt is voor China. De Kwomintang, aldus de generaal, is, zooals in de pers tot uiting komt, nationalistisch; daarom is zij anti-Japansch; daarom moet zij worden opgeheven.

Op hetzelfde tijdstip vloog een Japansche majoor naar het hoofdkwartier van den voornaamsten Mongoolschen vorst van Binnen-Mongolië en eischte o.a. het recht om een vliegkamp en een draadloos station op te richten, zoomede de verplaatsing van het hoofdkwartier van den Vorst en den politieken Raad naar een door het Japansche leger aan te wijzen plaats.

Zoodra men zich aan de eischen, die op de provincie Hopei betrekking hadden, onderworpen had, werden nieuwe eischen gesteld, ditmaal door Kolonel Takahasji, assistent militair attaché te Peiping, die er op aandrong, dat China zich niet alleen metterdaad naar de eischen zou voegen, doch dit ook schriftelijk zou bevestigen. Deze laatste eisch was oorzaak, dat Generaal Ho Ying-tsin, waarnemend voorzitter van den Politieken Raad te Peiping, werd verdreven.

Terwijl de atmosfeer zoo geladen was, kwam het KwantungLeger in Djehol voor den dag met nieuwe eischen tegen de provincie Tjsatjsar. Met het oog op den gevaarlijken toestand binnen den Chineeschen Muur werd de Tjsatjsar-