EEN NIEUWE TAAK VOOR DE POLITIE?

onderzoekingsmiddel en laat slechts een subjectief oordeel toe. Men kan nu de wetenschap te hulp roepen en die door bloedonderzoek laten bepalen of er alcohol gebruikt is. Blijkens de onderzoekingen van Gréhaut en Nicloux diffundeert de alcohol in vrijwel alle organen van het lichaam. Men weet ook, dat die alcohol na 24 uur weer verdwenen is. Dit laatste feit is natuurlijk van het hoogste belang, om te voorkomen, dat een volkomen onschuldige automobilist van alcoholroes (zij het ook in lichten graad) beschuldigd wordt als in zijn bloed alcohol aan te toonen is, die misschien meer dan 24 uur te voren gedronken was en dus geen schuld meer aan het ongeval had kunnen hebben.

Tegenwoordig kan men, dank zij de door Dr. Nicloux en Prof. Dettling te Bern gevonden methodes alcohol in het bloed al in zeer geringe hoeveelheid opsporen, zoodat er van technische zijde geen beletsel meer bestaat.

In Amerika, in Zweden en in Zwitserland is men op dit gebied al werkzaam geweest. Wat dit laatste land betreft, hier bestaan sedert 1932 instructies, die bij de groote zelfstandigheid der Zwitsersche cantons, niet overal met dezelfde nauwkeurigheid opgevolgd worden.

Het bloed afnemen en het onderzoek moeten in suspecte gevallen volgens die voorschriften zoo spoedig mogelijk na het ongeval door een bevoegd geneesheer geschieden, wanneer dit geen gevaar voor het leven van den automobilist met zich brengt. Verzet de automobilist zich tegen het bloed aftappen, dan, tenzij hij manifest beschonken is (als wanneer volgens ref. het bloedonderzoek niet meer noodig is), zal men geen geweld gebruiken, maar langs den weg der overreding zijn doel zoeken te bereiken. Wat de kosten van het onderzoek betreft, die moeten gedragen worden door hem, die het bloedonderzoek geëischt heeft.

In het Canton Bern is in 1934 168 maal het bloed van een automobilist onderzocht. Meer dan 100 maal is bij chauffeurs en ook bij voetgangers in het bloed een alcoholconcentratie gevonden, die op dronkenschap wees.

Wat is nu het practisch gevolg van deze onderzoekingen geweest? De autoriteiten in het Canton Bern meenen, dat de vrees op een stille dronkenschap betrapt te worden bij tal van automobilisten gunstig werkt en dat in allen gevalle bij processen over schadevergoeding dit onderzoek een belangrijke bijdrage voor de vaststelling der verantwoordelijkheid levert. Ook in Zweden en Noorwegen is men in den laatsten tijd, tot satisfactie der autoriteiten, dezen weg ingeslagen.

Moge in Nederland de wetenschap, dat ook de kleinste roes ontdekt kan worden, de autobestuurders tot grooter matigheid en liefst onthouding manen. N.