DE INTERNATIONALE BANK EN HAAR TOEKOMST

De arbeid om de technische routine te volmaken en de bemoeiingen om hulp te bieden bij de stabilisatie van de valuta's van Joegoslaviƫ en Spanje werden ononderbroken voortgezet ten tijde van de eerste jaar lij ksche bijeenkomst van de aandeelhouders der Bank in Mei 1931. Zij bracht te Basel de uitgebreidste en meest representatieve samenkomst van hoofden der centrale banken bijeen, die ooit met elkaar vergaderd hadden, maar boven de vergadering, die oogenschijnlijk gewijd was aan een onderzoek van de methoden en doeleinden der samenwerking van centrale banken, hing een zware wolk. De moeilijkheden van de Oostenrijksche KreditAnstalt waren juist algemeen bekend geworden en de mogelijke noodlottige gevolgen daarvan vormden het zenuwachtig onderwerp van ieder gesprek. Het was gelukkig, dat de Bank bij de daaruit voortvloeiende moeilijke omstandigheden bestond; want, evenals in het geval van de herstelcrisis, werd van haar onmiddellijk gebruik gemaakt als van een centrum, zoowel voor inlichtingen als om te handelen.

Spoedig daarna werd de Bank geroepen om tijdelijke credieten te verleenen, of syndicaten van centrale banken te organiseeren voor de verleening ervan aan de nationale banken van Oostenrijk, Hongarije, Joegoslaviƫ, Danzig en de Duitsche Bank, tot een bedrag van ongeveer 750.000.000 Zwitsersche goudfranken. Wanneer eenige centrale bank, bijvoorbeeld de Bank of England of de Banque de France alleen of als leider opgetreden was, zou de ,,cry" van politieke doeleinden of favoritisme wel ergens zijn aangeheven. Het was een goede zijde van de Internationale Bank, dat anderen door haar bemiddeling handelend konden optreden zonder vrees, dat hun beweegredenen verkeerd zouden worden uitgelegd. Nooit werd de solidariteit tusschen de centrale banken duidelijker gedemonstreerd dan door deze nood-credieten, waaraan bijna een dozijn instellingen deelnamen, met inbegrip van de Federale Reserve Bank van New-York. Alle credieten zijn terugbetaald behalve de helft van hetgeen aan de Hongaarsche Bank is verleend. De credieten beantwoordden niet aan hun hoofddoel om vertrouwen te scheppen en de run op Duitschland en Centraal Europa stop te zetten, maar zij vervulden hun bijkomstige taak, - die, om de debiteur-