DE INTERNATIONALE BANK EN HAAR TOEKOMST

Een dergelijk program (of een ander) om te komen tot een herstel van het monetair mechanisme, van zoo vitaal belang voor de wederopleving van den Amerikaanschen uitvoer en voor de terugbetaling van Amerikaansche beleggingen in het buitenland, kan niet met succes zijn werking doen gevoelen zonder samenwerking van de centrale banken en andere financieele instellingen, met inbegrip van de onze. Afzonderlijke actie van de eene zou, zonder dit te bedoelen, de actie van de andere schaakmat zetten, ten nadeele van beide. Orde te brengen in den monetairen chaos is het alles beheerschende doel van de Bank in den tegenwoordigen tijd; bij te dragen tot de handhaving van zulk een orde is haar alles beheerschend doel in de toekomst. Veel idealistische plannen zijn daarvoor te voorschijn getooverd. Een daarvan is, dat zij een internationale munt zou moeten uitgeven — een oude aspiratie, evenals die van een internationaal leger. Dat vereischt voor zijn verwezenlijking veel meer internationalisme op economisch en meer pacificatie op politiek terrein dan aan den horizon zichtbaar is. Een ander plan is, al het goud van de wereld aan de Bank te concentreeren — een conceptie, waar men voor kan voelen, onweerlegbaar uit logisch oogpunt, maar lijnrecht ingaande tegen de menschelijke factoren van nationalisme en traditie. Nog een ander is, dat de Bank een super-bank zou worden, die de verschillende nationale centrale banken welwillend leiden en daarop toezicht oefenen zou, een voorstel, in de practijk even vatbaar voor verwezenlijking als dat van een almachtigen super-staat.

In plaats daarvan zal de Bank werken en blijven functionneeren als een centrum voor raadgeving en samenwerking. Zij zal elk hersteld monetair mechanisme steunen. Zij zal er naar streven de beginselen van de boven aangehaalde resolutie te bevorderen. Zij zal dienen als herdisconteeringsbank voor de centrale banken en betalingen voor hen vereffenen. Zij zal hoeder zijn van gedeelten van het baar goud en de overdracht daarvan vergemakkelijken. Zij zal economische gegevens verzamelen en verspreiden, waarop oordeelvellingen kunnen worden gegrond. Zij zal een instrument zijn om den normalen, nieuwen internationalen stroom van kapitaal, zoo noodig voor natuurlijken opbloei te vergemakkelijken. Zij