DE TAPANSCHE INDUSTRIALISATIE EN HET BRITSCHE RIJK

ongeveer 10 millioen yen nog voordat het jaar ten einde is zal zijn verdwenen of grootendeels opgeslokt door een te verwachten stijging van invoer van katoen. Hetzij deze voorspelling binnen een maand zal blijken valsch te zijn of met, het blijft de vraag: Zal het zoo blijven?

Het tweede nieuwsbericht luidde, dat de normale bevolkingsaanwas van Japan in 1934 200.000 kleiner was dan in 1932, welke het millioen bereikte. In i933 was de aanwas 900.000. Onwillekeurig vraagt men zich af: Heeft de achteruitgang in den aanwas van de Japansche bevolking voor goed een aanvang genomen? Professor Uyeda van de Handelshoogeschool te Tokio, een autoriteit op het gebied van het Japansche bevolkingsvraagstuk, is van oordeel, dat het stadium reeds bereikt is, waarop het percentage van bevolkingsaanwas zal gaan dalen, en naar zijn schatting zal het maximum van de Japansche bevolking bedragen 80 millioen, terwijl gedurende de twee tientallen van jaren na 1930 de jaarlijksche toename waarschijnlijk zal bedragen om en bij rond 600.000.

De uitslag van de vijfjaarlijksche volkstelling, gehouden op 1 October 1935, wijst uit, dat de totale bevolking in het eigenlijke Japan bedraagt 69.251.265, gelijkstaande met een toename van naar ruwe schatting 10 millioen over de laatste tien jaren, hetgeen een jaarlijksche toename met een millioen beteekent. Het staat derhalve nog te bezien, of de voorspelling van Professor Uyeda al of niet vervuld zal worden, doch de dagelijksche zorg van het Japansche volk bestaat daarin: hoe steeds meer emplooi te vinden voor deze toenemende bevolking. De Japansche bevolkingsdichtheid is reeds het grootste van de geheele wereld. Belgiƫ staat bovenaan m gemiddelde dichtheid van bevolking, daarna komt Nederland en als derde Japan. Terwijl evenwel in beide eerstgenoemde landen 75 percent van de geheele oppervlakte voor menschelijke bewoning geschikt is, is zulks met nog geen 20 percent van de oppervlakte van Japan het geval, aangezien de rest van het land te bergachtig is om aan menschen voor bewoning geschikte plaatsen aan te bieden. Derhalve is de ware dichtheid van de Japansche bevolking nagenoeg drie maal grooter dan die van Belgiƫ en Nederland, en vijf malen zoo groot als