■■■MMII^MWMMMMIIMMMWil Illiliwiii m m

TYP tapansche industrialisatie en het britsche rijk

jaren vóór 1930. Gedurende de volgende twee tientallen van jaren moet er meer bezigheid gevonden worden voor 200.000 tot 250.000 personen 's jaars. Aangezien de deur voor Japansche immigratie, practisch gesproken, overal gesloten is, ligt blijkbaar de eenige uitweg in industrialisatie. Overbevolking heeft derhalve Japan gedreven tot de industrialisatie. De geest van welbewusten wedijver moge aanvankelijk den stoot gegeven hebben tot de politiek van industrialisatie. Doch gedurende de laatste tien jaren kwam de aandrang daartoe voort uit de zucht naar zelfbehoud. Het resultaat is thans, dat Japan uitvoert wat het vroeger placht in te voeren. Doch ondanks het toenemende proces van industrialisatie bestaat het grootste deel van de natie nog uit landbouwers, terwijl slechts 18 percent van het werkende deel van de bevolking op de industrie teert. In Engeland en Duitschland neemt de industrie ongeveer 40 percent in zich op. In verband hiermede schrijft Professor T. E. Gregory van de Universiteit te Londen in de „Conclusies" van een onlangs door hem uitgegeven boek getiteld Eastern Industrialization and its Effect on the West with special reference to Great Britain and Japan (bij G. E. Hubbard, Oxford University Press, 1935) het volgende:

Het is wel aan te nemen — zooals de voorafgaande hoofdstukken aantoonen — dat de omvang en de snelheid van het proces (van industrialisatie) overdreven worden door de openbare meening in het Westen, misschien zelfs ook wat Japan aangaat. Hoe het ook zij, dat is niet de hoofdzaak. Industrialisatie is de eenig mogelijke oplossing voor de ontstellend lage levensstandaards in het Oosten: het vereischt een zekere mate van irrationeel economisch denken, waartoe schrijver dezes niet in staat is, om het proces te beschouwen als welbeschouwd ongewenscht. Hieruit volgt, dat, hoe moeilijk het moge zijn goede regelingen te maken, zij van bijkomstig belang blijven, niet in dien zin dat oplossingen gemakkelijk te vinden zijn, dóch in dien zin, dat zij een historisch proces betreffen, dat' dit niet tegengehouden kan worden en dan ook niet tegengehouden behoort te worden". (Blz. 371. Ik cursiveer).

Met het oog op de markten voor zijn manufacturen is er in