ANTHROPOLOGIE EN GESCHIEDKUNDIG ONDERZOEK

donker haar voorkomt, dan beteekent dat nog niet, dat deze haarkleur op sporen van een vreemd ras berust. Natuurlijk kan dat wel het geval zijn, maar wij bezitten geen middel om aan het kind zelf te zien, waar het die donkere haarkleur vandaan heeft. Wil men beteekenis hechten aan rassendiagnose bij individuen, dan moet daarbij de grootste voorzichtigheid in acht worden genomen; dat ligt niet aan een tekort in onze kennis, maar juist aan het verdiepen van ons begrip der erfelijkheidsverschijnselen. Men zou daarvan alleen meer gebruik moeten maken!

De geschiedkundige zal nu wel begrepen hebben, van hoeveel beteekenis dit inzicht voor zijn terrein is.

Wanneer beroemde personen uit de geschiedenis, op grond van de portretten die wij van hen bezitten, of andere lichamelijke eigenschappen die wij kennen, tot een bepaald ras gerekend worden, en hun daden dientengevolge ook volgens dat ras beoordeeld worden, dan dient men te bedenken, dat het portret op zichzelf vaak een zeer onvoldoend middel is voor het stellen der rasdiagnose. Wanneer de persoon m kwestie bovendien niet gemakkelijk bij een bepaald ras ondergebracht kan worden, maar invloeden van verschillende vreemde rassen aangevoerd moeten worden, om hem in het systeem van het rassenschema te doen passen, dan heeft de rassendiagnose voor de geschiedenis ook geen waarde.

Dit moge voorloopig voldoende zijn, om aan te toonen, m hoeverre de geschiedenis verband houdt met de resultaten der wetenschappelijke anthropologie. Het is slechts een klem gedeelte van wat hier nog over te zeggen zou zijn. Wanneer tegenwoordig op de scholen verlangd wordt, dat men zich met rassenkunde en erfelijkheidsleer bezig houdt, dan zou men logischerwijze de studenten daarop moeten wijzen en m elk geval moeten verlangen, dat zij die onderdeelen der anthropologie bestudeeren, die met hun hoofdvak het meest verband houden.

Het gaat hier immers niet alleen om het inzicht in een theoretische wetenschap, die tot de algemeene ontwikkeling behoort, omdat zij nu eenmaal bestaat. Ook de geschiedenis onderzoekt niet alleen om te weten, wat vroeger gebeurd is. Ook zij wil, behalve het verkrijgen van een zuiver inzicht,