ONDERZOEKINGEN BETREFFENDE DE ZON

Deze erupties op de zon hebben nu daardoor sterk aan belangstelling gewonnen, omdat zij volgens nieuwere onderzoekingen (van Bernhard en Traute Düll) zelfs invloed hebben op de sterfelijkheid der menschen. De beide onderzoekers hebben een zeer uitgebreid materiaal uit verschillende steden onderzocht en daarbij gevonden, dat in een bepaalde en wel voor verschillende doodsoorzaken verschillende tusschenruimte na dagen van grootere zonne-erupties een stijging van het sterftecijfer optreedt. Hierbij moet opgemerkt worden, dat zonne-erupties op zichzelf nooit doodelijk zijn; zij kunnen slechts bij een aanwezig zijnde bedreiging van het leven den doorslag geven. Ook treedt deze vermeerdering van het aantal sterftegevallen niet op, wanneer men slechts één enkelen dag beschouwt, maar een groot aantal dagen.

De erupties op de zon kunnen aan deze onderzoekingen niet onmiddellijk ten gronde gelegd worden, omdat zij niet in voldoenden omvang zijn waargenomen. Men moet van de magnetische storingen uitgaan, die bijna doorloopend met zulke zonne-erupties parallel loopen, die evenwel op zichzelf onmogelijk invloed op de sterfte der menschheid kunnen hebben.

Hoe men zich den invloed van zulke erupties moet denken, is een moeilijke vraag. Electrische golven kunnen het niet zijn, daar deze in 8 minuten de aarde zouden bereiken, terwijl tusschen de erupties en haar invloed op de sterfte 8 dagen en meer verloopen. Maar ook electrische deeltjes kunnen wij niet als oorzaak beschouwen, want deze doordringen het luchtomhulsel der aarde slechts dan, wanneer zij, zooals bij de hoogtestralen, bijzonder rijk aan energie zijn. Dat daarentegen de van de zon losgescheurde deeltjes in de allerhoogste luchtlagen blijven steken, zien wij bij het Noorderlicht. Er blijft dus slechts over aan te nemen, dat hier oorspronkelijk corpusculaire stralen werkzaam zijn, die evenwel in de hoogste luchtlagen in golven omgezet worden, welke daarna de aarde bereiken.

Dat de zon een enorm groot aantal electrische deeltjes wegslingert, die tot de aarde doordringen, zien wij dus ook bij deze gelegenheid. Het dichtst zullen deze deeltjes in de nabijheid van het oppervlak der zon opgehoopt zijn en hier