DE SPECTRAALANALYSE IN DE MEDISCHE WETENSCHAP

ling van licht door het atoom op de spectraalanalyse toepaste. En eerst in den laatsten tijd heeft men methoden gevonden, die ons in staat stellen iedere substantie qualitatief en quantitatief op vermenging met sporen van metalen te onderzoeken, zij het vaste stof of vloeistof, geleiders of isolators, ertsen of gesteenten, ten slotte deelen van planten, van dieren of van menschen.

De mogelijkheid, organische bestanddeelen te onderzoeken op sporen van metalen — hetgeen gelijk staat met de mogelijkheid, ook in kleine stukjes weefsel reeds eenig metaalgehalte te herkennen — opent voor de medische en biologische wetenschap nieuwe wegen. De metaalstofwisseling, de metaaltherapie en de bemesting met metalen spelen een belangrijke rol bij theoretische zoowel als praktische vraagstukken van het leven.

Op vraagstukken van algemeene strekking zal hier niet worden ingegaan, doch wel op die, welke voor de praktijk van het dagelijksch leven van belang zijn gebleken: nl. voor de uitoefening der sociale medische wetenschap. Hiertoe rekenen wij in den ruimsten zin opgevat allereerst de beroepsziekten, die door metaalvergiftigingen ontstaan, waarbij een juiste en vroegtijdige diagnose tot nu toe zelden gesteld kon worden; ook behoort daartoe het verstrekken van advies aan levensverzekeringen en tevens het beantwoorden van vragen der gerechtelijke medische wetenschap, die zich uitstrekt over moedwillig veroorzaakte vergiftigingen.

Wanneer het gaat om adviezen in gevallen met doodelijken afloop, dan staat sectiemateriaal veelal in groote hoeveelheden ten dienste. Is het evenwel noodig omtrent levende personen advies te geven — bijv. aan te toonen, of een beginnende verkleuring van het tandvleesch op een loodvergiftiging wijst — dan kan het stukje van het menschelijk lichaam, dat voor het onderzoek operatief verwijderd moet worden, zeer klein zijn en het is dan toch nog voldoende groot om een gehalte aan metaal langs spectraal-analytischen weg met zekerheid te kunnen aantoonen. De gevoeligheid van de methode en de betrouwbaarheid van den uitslag maken de toepassing volkomen gerechtvaardigd.

Onder de beroepsziekten door metalen nemen de loodver-