perzië's wedergeboorte

de moderne Perzische vrijheid. Sedert dien tijd is Perzië werkzaam geweest om de Engelschen en de Russen tegen elkander uit te spelen, liever dan, gelijk voorheen, het land tusschen hen te laten fijnmalen. Zijn verbazend succes, dat toen volgde, in het neutraliseeren van de beide vreemde pressiën wordt toegeschreven aan de eerste-rangs-persoonlijkheid van Riza Khan, die van huzaar opklom tot Minister van Oorlog en Eerste-Minister. In 1925 werd hij tot den troon verheven, als Shah-in-Shah, stichter van de Pahlevi-dynastie.

Turkije tot voorbeeld nemend is Riza Khan's program geweest de nationale souvereiniteit in eigen land te voltooien en de volledige nationale onafhankelijkheid door het buitenland te doen erkennen. Hij gaf er zich rekenschap van, dat de onafhankelijkheid, eenmaal verkregen, niet gehandhaafd zou kunnen worden, indien Perzië niet zijn huishouding in orde had gebracht door het aanvaarden van westersche methoden. Zijn program van tucht heeft ongetwijfeld Perzië tot nieuw leven gebracht. Het gevaar blijft niettemin bestaan, dat de Perzische afkeer van vreemde voogdij zou kunnen leiden tot zulke kostbare vergissingen bij het doen gelden van de nieuwe onafhankelijkheid, dat het program in zijn geheel in gevaar zou worden gebracht en aldus een terugkeer tot de vroegere toestanden zou worden uitgelokt.

II. Stappen ter hervorming.

Nadat op het gebied der buitenlandsche politiek de hindernissen uit den weg geruimd waren, was Riza Khan's eerste eisch, dat het centrale gezag, hetwelk sedert ongeveer 1850 in verscheidene districten twijfelachtig was geweest, zich weer zou kunnen doen gelden. Daartoe had hij een betrouwbare strijdmacht noodig ter vervanging van de verspreide en onbetrouwbare, met vreemde officieren geëncadreerde troepen-eenheden. Tegen het einde van 1921 werd een al-Perzisch nationaal leger in het leven geroepen en onder het ministerie van Oorlog geplaatst. Persoonlijk het bevel over deze strijdmacht op zich nemend, onderwierp Riza Khan het land in den loop van 1925. Het Majlis (Parlement) verordende in dat