EEN NIEUW STADIUM IN DEN STRIJD

Duitschland tot op zekere hoogte nader tot elkaar gebracht, want het valt niet te ontkennen, dat het, wat betreft den „Anschluss", opnieuw een, zij het slechts tijdelijke en gedeeltelijke, vermindering van de spanning heeft teweeggebracht. En wat meer is: het beteekent, dat Italië ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk volhardt bij zijn zienswijze, die slechts weinig afwijkt van die van Duitschland. Maar dat wil niet zeggen, dat Italië een bondgenootschap met Duitschland wenscht aan te gaan, of Duitschland met Italië, zooals men zou kunnen opmaken uit de onlangs door Gömbös uitgesproken opvattingen. Want deze beide naties hebben er — wat eveneens het geval is met Frankrijk — geen belang bij zichzelf definitief, los van de Groote Mogendheden, in een afzonderlijke groep te isoleeren en aldus den stoot te geven tot een verdeeling van Europa in twee voortdurend met elkaar wedijverende kampen, die den een of anderen dag onvermijdelijk met elkaar in botsing zouden komen. Het wezenlijke belang van Italië aan den eenen zoowel als van Duitschland aan den anderen kant is met Frankrijk tot definitieve overeenstemming te komen over de betrokken vraagstukken. Ik ben dan ook van meening, dat het, al zouden deze beide Groote Mogendheden op het oogenblik op bepaalde punten een voorbehoud maken wat betreft OostLocarno, tijdens de besprekingen wel mogelijk zou zijn alles op te helderen en alle moeilijkheden uit den weg te ruimen.

Ik ben mij ook bewust, dat dezen plannen van andere zijden hinderpalen in den weg worden gelegd. Stellig zouden zij de rust doen weerkeeren in Europa. Maar er valt niet aan te twijfelen, dat deze wijze van verbetering brengen lijnrecht indruischt tegen de plannen van diegenen, die alleen door den invloed van verwarring, moeilijkheden, tweedracht en strijd, zoo noodig zelfs ten koste van een oorlog, voor hun land voordeelen of een bijzonder domineerende positie in Europa hopen te verwerven. Onder zulke omstandigheden krijgen staten de kans hun kracht en hun macht te vergrooten. Zoo zullen bijvoorbeeld de revisionistische tendenzen in het algemeen, de pogingen tot herstel van de Habsburgers, de moeilijkheden in Midden-Europa en die welke de toekomst Polen misschien zal brengen, ten zeerste verzwakt worden door het sluiten van het Oost Locarno-Pact,