DE BERGZIEKTE

naar de weefsels stroomt, kleiner wordt, dan treedt bij hen reeds een ontoereikende zuurstofvoorziening b.v. van het hart of van de hersenen op en zullen zich de eerste verschijnselen van de hoogteziekte gaan voordoen. Natuurlijk worden de verschijnselen van zuurstoftekort des te duidelijker, naarmate de behoefte aan zuurstof grooter wordt, hetgeen bij arbeidsprestaties het geval is. Zoo deelen de pioniers van den Mount Everest mee, dat zij op 8500 m hoogte in één uur nog slechts 30 m stijgen konden, dat zij bij eiken voetstap tien ademhalingen moesten maken en dat niettegenstaande herhaaldelijk gerust werd de polsfrequentie bij het loopen tot boven de 180 slagen kwam. Voor hoogtevluchten en hooge alpenbestijgingen zijn derhalve alleen menschen met volkomen intact hart, bloedsomloop en longen, die over groote arbeidsreserves beschikken, geschikt, maar ook alleen dan, wanneer zij in de gelegenheid zijn geweest zich reeds lang van te voren of door vaak herhaalde hoogtevluchten aan te passen aan den invloed van de luchtverdunning. Tot geringere hoogten kunnen ook menschen met kleinere hart-, longen- of vaatstelseldefecten gaan, zonder dat zich onaangename verschijnselen voordoen of dat zij beschadigingen van hun organen behoeven te vreezen. Voor lijders aan de ziekte van Basedow en voor hen, die aan asthma lijden, bezit het hoogteklimaat zelfs een specifiek genezende werking. Bij gevoeligen plegen de aanvankelijk in de hoogte optredende bezwaren na één of twee dagen volkomen te verdwijnen. Menschen met zware stoornissen in den bloedsomloop kunnen zich evenwel niet aanpassen, evenals de lijders aan bloedarmoede, de zwakke, herstellende en de koortsende patiënten. Deze en ook zij, die bij geringe inspanning of klimatologische veranderingen met een verhooging van den bloeddruk reageeren, hooren noch in bergtreintjes, noch in vliegtuigen of hoog in de bergen thuis.

Aanpassing is het beste middel om de verschijnselen der hoogteziekte te vermijden. Al naar de hoogte, waaropmen zich bevindt, zijn hiervoor dagen of weken noodig, maar een eenmaal verkregen aanpassing houdt weken, soms zelfs maanden lang stand. Dit geldt zoowel voor alpinisten als voor vliegeniers. Preventief werkt bij den alpinist een doelmatig