DE AESTHETICA IN DE GONDELSTAD

Het Convegno" te Venetië heeft slechts twee zittingen kunnen'wijden aan het laatste der vraagstukken, die ons voorgelegd waren. De door onze gondel beschreven zigzaglijnen hebben ons geleerd, hoe de best bedoelde en scherpzinnigste bemoeiingen van sommige der bijeengekomenen met Henri Focillon aan het hoofd - mislukten bij de poging om eenigen samenhang in de beraadslagingen te krijgen. Er bleef weinig over van de verdeeling der onderwerpen m vier opeenvolgende uiteenzettingen. Eigenlijk stond men slechts stil bij één gewichtig punt: dat, hetwelk het onderwijs in de kunst betrof.

De Belgische architect Van de Velde beriep zich, toen hij dit punt in beschouwing nam, op een opvoedkundig werk van hemzelf, waarvan hij het goede resultaat roemde. Maraini, en bij oogenblikken ook „sotto voce" minister Balbino Giulliano, hielden een schoon, met documenten gestaafd betoog over hetgeen onder het huidige Italiaansche regime, dank zij de theorie van den totalen staat en de corporatieve staatsorganisatie, word gedaan en beproefd. Wij zelf hebben de constructieve pogingen in herinnering gebracht, die binnen het kader van het Catalaansche ministerie van Onderwijs werden aangewend. En Jules Romains diende ons allen van antwoord door voor de vuist weg een voordracht te houden, waarbij hij zich ten opzichte van elke normatieve richting, elk formeel voorschrift mm of meer wantrouwend toonde.

Zooals overal bevindt zich ook hier de redding m de uonie De formule is voor den mensch de grootste weldaad, heeft Fichte gezegd. Daarentegen roept de Mefisto uit de „Faust tegenover het ongepast optreden van den homunculus, terwijl hij tot bij het souffleurshokje naar voren treedt, spottend uit: „Ten slotte worden wij altijd afhankelijk van de wezens, die wij zelf opgeroepen hebben. ..." Laten we dus de formule cultiveeren en de schimmen oproepen. Maar laten wij desniettegenstaande trachten boven deze uit te komen; en laten wij daarnaast, in het geheim en in het duister, het andere wezen, de andere schim voorbereiden, die hen moeten te gronde richten en vervangen. Zoodoende offert men een deel op om de rest te redden. Zoodoende volgt men een der