DE 5-METER-SPIEGEL

deeren en bestrijden, worden ruim door die onderafdeeling van de „Metropolitan" gesteund. Verder worden er tal van brochures verspreid met voorlichtingen en waarschuwingen over ziekte en hygiëne ten getale van 803 millioen (in 1934 52% millioen). Verder zijn film en radio te hulp geroepen tot het geven van nuttige wenken. Deze films worden geregeld met de bediening afgestaan aan vereenigingen, die ze bij het houden van lezingen en voordrachten kunnen gebruiken.

Tweemaal daags zorgt de „Wellfare Division" er voor, dat er een causerie per radio uitgezonden wordt over het nut van lichaamsoefeningen, met een les over dat onderwerp en andere onderwerpen, die behoud der gezondheid en verlenging van het leven ten doel hebben.

Door ruime toelagen wordt het bestaan verzekerd van nuttige organisaties als b.v. het „Life Extension Institute" en de „American Child Health Association". Verder bevordert de Division op allerlei wijzen de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen en op den openbaren weg en ten slotte stelt zij nog een uitgebreide bibliotheek over hygiënische en aanverwante onderwerpen ter beschikking der verzekerden.

Dit alles is natuurlijk niet een uiting van zuivere philanthropie, maar heeft de bedoeling den bloei der „Metropolitan" te bevorderen. Het blijkt, dat al die ontzaglijke kosten ruimschoots door de winsten der maatschappij worden goedgemaakt.

N.

De ^-meter-spiegel en het observatorium van het California-Instituut.

Door Hale, den grondlegger van de Mount-Wilson-sterrenwacht, zijn hierover onlangs in het „Astrophysical Journal" eenige mededeelingen gedaan. Het is in Amerika de bedoeling, zooals men weet, een telescoop te vervaardigen met een spiegel, die de reusachtige middellijn van ongeveer 5 meter zal bezitten (de ,,200-inch telescope") en waarvan de middellijn dus 2 maal zoo groot is als die van den spiegel van den vermaarden telescoop, die zich aan de Mount-Wilson-sterrenwacht bevindt.

De ervaringen met dezen laatsten spiegel, die uit het beste glas vervaardigd werd, dat destijds ter beschikking stond, hadden aangetoond, dat kleine vervormingen van het oppervlak door temperatuurwisselingen hierbij toch nog altijd optreden. Voor den 5meter-spiegel moest derhalve naar nog beter materiaal worden