ONDERZOEK VAN HORMONEN

van de geslachtsldier wordt afgescheiden, zijn bij het vrouwelijk geslachtsleven twee hormonen betrokken, het follikelhormoon en het Corpus luteumhormoon. Dit laatste heeft men met volkomen recht zwangerschapshormoon genoemd.

Alle drie hormonen hebben voor de tegenwoordige geneeskunde reeds buitengewone beteekenis verkregen. Het follikelhormoon, dat speciaal bij maandelijksche stoornissen en de veelvuldig voorkomende klachten in de overgangsjaren een rol speelt en waarvan de uitwerking tot in den geestelijken toestand van de patiƫnt reikt, heeft sedert het aan de pharmacie gelukt is, zeer geconcentreerde producten samen te stellen, op het gebied van de genezing van vrouwenziekten zeer ingrijpende veranderingen gebracht. Dat men het follikelhormoon, dat in 1929 reeds door Butenandt en Doisy in zuiveren kristalvorm gewonnen is, tot nu toe langs kunstmatigen weg niet synthetisch kon produceeren, staat de toepassing niet in den weg, daar de natuur in de urine van drachtige huisdieren, bijvoorbeeld merries, ons een rijke bron tot winning van deze stof ter beschikking heeft gesteld.

Anders is het gesteld met het mannelijk geslachtshormoon. Wel is de chemische samenstelling van het androsteron door den arbeid van Butenandt aan het licht gekomen. Doch men kon het androsteron tot op heden niet synthetisch bereiden. Hier is dit feit, in tegenstelling met het follikelhormoon, zeer storend, daar het androsteron heel moeilijk uit de daarvoor in aanmerking komende stoffen is te winnen. Wel konden reeds goede resultaten bereikt worden met verschillende preparaten bij de, als ouderdomsverschijnsel bij mannen zoo gevreesde vergrooting der prostaatklier. Intusschen heeft de arts, die vroegtijdige vergrijzing, te vroeg verdwijnen van lichamelijke en geestelijke geschiktheid tot uitoefening der beroepsbezigheden, ongemotiveerde ontstemmingstoestanden, geheugenzwakte, enz. bij den naderenden ouderdom of wel bij een aangeboren, te geringe activiteit der mannelijke geslachtsklieren met mannelijke hormoonpreparaten behandelt, ongetwijfeld den indruk verkregen, dat veel gunstiger resultaten verkregen zouden kunnen worden, wanneer het gelukte producten met sterkere uitwerking samen te stellen.

Van zeer groote beteekenis is het derhalve, dat het eenigen