ONDERZOEK VAN HORMONEN

toepassing van het geslachtshormoon de mogelijkheid bij zulke exemplaren, die zich gewoonlijk slechts één keer per jaar voortplanten, het aantal bronsperioden te vermeerderen en daardoor de vruchtbaarheid boven de gewone maat te doen stijgen. De proefnemingen in dit opzicht zijn in vollen gang. Ook is gebleken, dat — wanneer men het moederdier vóór de bevruchting vrouwelijk geslachtshormoon toedient —■ tegen de verwachting in, — en vermoedelijk ten gevolge van een zeker natuurlijk vermogen tot vereffening van onregelmatigheden, -— meer mannetjes dan anders ter wereld gebracht worden. Op deze wijze is het reeds gelukt, bij zulke dieren, waarvan het mannetje meer handelswaarde heeft dan het wijfje, zooals bijv. bij de honden, het aantal mannetjes in de nakomelingschap met ongeveer dertig ten honderd te doen stijgen.

De ontdekking van de chemische samenstelling van het geslachtshormoon heeft in zooverre verrassingen gebracht, dat gebleken is, dat het vrouwelijk en het mannelijk geslachtshormoon zeer nauw aan elkaar verwant zijn; men neemt aan, dat zij het resultaat van een en hetzelfde stofwisselingsproces vormen en het is dus wel heel goed verklaarbaar, dat beide steeds naast elkaar voorkomen. Chemisch zijn zij verwant met sterine, een klasse van in elke cel voorkomende natuurlijke stoffen, waarvan de meest bekende is het cholesterine, in chemischen zin een vaste alcohol. Door verwantschap met sterine hebben de geslachtshormonen niet alleen nauwe betrekkingen met bepaalde vitaminen, zooals het antirhachitische vitamine D en het vruchtbaarheidsvitamine E2, doch wat zeer eigenaardig is, ook met de voor het hart zoo vergiftige stof, het vingerhoedskruid, digitalis, en andere organische vergiften. Zoo doen zich hier voor den onderzoeker geheimzinnige biologische verhoudingen voor en de zoekende menschengeest staat verbaasd over den nieuwen tak der physiologische chemie, waar geweldige en invloedrijke biologische processen in verband blijken te staan met schijnbaar zeer onbelangrijke veranderingen in de chemische samenstelling.

Het eerder vermelde feit, dat het mannelijk en vrouwelijk geslachtshormoon steeds naast elkaar worden aangetroffen,