DE AANSPRAKEN OP KOLONIËN

luchtstreek heeft) van 6,8 tot 8 millioen; d.w.z. met meer dan 17 percent.

Het fascisme moedigt, zooals bekend is, het huwelijk en de vorming van groote gezinnen aan, door premies, extra belasting van vrijgezellen en propaganda. Deze maatregelen hebben geen einde gemaakt aan den achteruitgang van het aantal geboorten, maar deze achteruitgang zou daarzonder nog sterker zijn geweest. Bovendien bleef de sterfte sneller afnemen dan het geboorte-aantal, zoodat de jaarlijksche vermeerdering der bevolking, welke 320.000 gedurende de jaren 1921—1931 bedroeg, steeg tot ongeveer 420.000 in de volgende vijf jaarlijksche periode.

Wanneer deze min of meer kunstmatig overspannen toeneming wordt aangevoerd als bewijs van een overbevolking, die aan andere volkeren den plicht zou opleggen om afstand te doen van hun onafhankelijkheid (Abessinië) of van een deel van hun grondgebied, mag de vraag worden gesteld of de verantwoordelijkheid voor de bevolkings-politiek van Italië moet worden gedragen door buitenlanders, die geen invloed hoegenaamd hadden op het ontstaan van deze politiek. Hier zien wij weder een factor van psychologischen aard, de nationalistische stelling van de essentieele en absolute meerderheid over alle vreemde volkeren, te voorschijn komen.

Toeneming der bevolking is een teeken van gezondheid, stilstand der bevolkingstoename of achteruitgang der bevolking duidt op ontaarding, en daar de toekomst behoort aan de zedelijk en lichamelijk gezonden, is het de plicht van andere volken om ruimte te maken voor Italië, Duitschland, Japan.

Blijkbaar heeft een dergelijke redeneering weinig kans om te worden aanvaard door de volkeren, welke als minderwaardig worden bestempeld, omdat zij niet zoo vruchtbaar zijn als andere. Deze volkeren zullen er waarschijnlijk op wijzen: 1. dat het verschil op verre na niet zoo groot is als het wordt voorgesteld in redevoeringen, waarin geen cijfers worden verstrekt; 2. dat de snelle bevolkingstoename in werkelijkheid niet de oorzaak is van het hunkeren naar expansie, maar dat integendeel deze toename in den laatsten tijd willekeurig en kunstmatig is te voorschijn geroepen als een middel,