POLITIEKE MOORDENAARS IN JAPAN

DE FUNDAMENTEELE QUAESTIE

Ver boven deze vragen van onmiddellijk belang doemt de meer fundamenteele, veel verder reikende vraag op, hoe de ongelukkige economische toestand te verbeteren is, die den grondslag van de onrust vormt. Kan het vereischte geneesmiddel gevonden worden, zonder dat men zijn toevlucht neemt tot expansie in den vreemde? Met expansie in den vreemde bedoelen wij niet expansie door militaire verovering. Veeleer bedoelen wij den vreedzamen economischen groei van Japan in het buitenland door emigratie, handel en allerlei ondernemingen. Toen de onstuimige Japansche soldaten zulke wegen voor vreedzame bedrijvigheid afgesloten vonden, zagen zij het eenige alternatief in Japan's opmarsch in Mantsjoerije of Binnen-Mongolië of Noord-China. En toen zij dien opmarsch belemmerd achtten door staatslieden en diplomaten, wierpen zij zich er op met een woestheid, die de wereld in beroering bracht.

Er is natuurlijk iets onbillijks in de bestaande orde van zaken, die sommige naties veroorlooft, een uitgestrekt land of zelfs landen te bezetten ten behoeve van een uitsluitend op hun eigen belangen gerichte exploitatie, terwijl andere opgesloten worden gehouden in een klein gebied zonder hulpbronnen en hun het recht ontzegd wordt, om een deel van hun „surplus" aan bevolking naar woeste streken in de wereld te zenden.

Van dezen verkeerden toestand is de onhandelbaarheid van Japan slechts een symptoom. Indien het Communisme van Sovjet-Rusland wat beteekent, waarom moet het Japan dan zelfs het bescheiden recht misgunnen van den aankoop der noordelijke helft van het eiland Sachalin, dat in ieder geval oorspronkelijk tot Japan heeft behoord en dat voor den Russischen kolossus evenveel belang heeft als de overtollige punt van een te ver uitgegroeiden vingernagel? Waarom moeten de westersche Mogendheden door allerlei slimmigheden niet alleen de Japansche immigratie maar ook den Japanschen handel weren of belemmeren in hun uitgestrekte koloniën, welker arme inboorlingen juist wachten