EEN NIEUWE METHODE TER VOORKOMING VAN KETELSTEEN

toch werkt, zooals Finsen en zijn leerlingen reeds hebben aangetoond, zichtbaar licht tot in het oranje, zoodanig, dat de groei er door belemmerd wordt, al is dit bij het gebied met langere golflengte ook slechts in geringe mate.

Wat de warmtewerking der verschillende stralingsgebieden betreft, deze onderscheidt zich niet principieel van die, welke door contact met een warm voorwerp wordt teweeggebracht, b.v. door aanraking met heet water. Alleen is de graad van het doordringingsvermogen een maat voor de reactie-diepte en het reactieverloop. De sterkste absorptie ligt bij infrarood met kortere golflengten, ongeveer in het gebied met golflengten van i tot 1,2 micron, terwijl de geringste werking plaats heeft bij infrarood met lange golflengten, beneden 2micron. Inhet eerste geval ishet verloop van de reactie van een intensieve bestraling uiterst langzaam; het duurt verscheidene weken. De werking dringt ver door, tot in het weefsel van de onderhuid. In het andere geval is het verloop der reactie korter en blijft de werking geheel aan de oppervlakte.

De genezende werking van alle gekleurde en infraroode lichtbronnen, die thans in de geneeskunde in gebruik zijn, is naar alle waarschijnlijkheid in de eerste plaats of wel uitsluitend tot toevoer van warmte terug te brengen. Het is thans een vraagstuk der techniek, een apparaat te construeeren, dat een zooveel mogelijk doordringende warmtestraling teweeg brengt, opdat daarmee ook diepere plaatsen in het weefsel door de warmtestralen direct bereikt kunnen worden en het daarmee ook mogelijk wordt in een bepaalden tijd grootere hoeveelheden warmte in het weefsel te brengen.

Gs.

Een nieuwe methode ter voorkoming van ketelsteen

De omslachtige methoden, waarbij het ontstaan van ketelsteen door toevoeging van chemicaliƫn aan het water, voorkomen of althans verminderd wordt, zijn welbekend. Afgezien daarvan, dat het succes van deze middelen toch ondanks alle pogingen niet bevredigend genoemd kan worden, komen op deze wijze vreemde stoffen in het water, die tot allerlei stoornissen aanleiding kunnen geven.

In de Engelsche patentliteratuur is nu een methode beschreven, die bij de behandeling van het water van een geheel andere methode uitgaat. Ze is afkomstig van Abbolk te Shalford (in Groot-Brittanniƫ).

Deze methode berust hierop, dat men aan het water electriciteit