ULTRAVIOLETTE STRALEN EN DE OCEANOGRAFIE

ultraviolette stralen zijn blootgesteld, een roode fluorescentie, die een gevolg is van het aanwezig zijn van protoporphyrine in deze veeren en deze porphyrine heeft ongetwijfeld op de levenswijze van deze vogels invloed.

Hoe ontstaan de verschijnselen, die met fotosensibilisatie gepaard gaan? Daaromtrent verkeert men nog in het duister. En toch zou het van practisch belang zijn het mechanisme van de fotosensibilisatie te kennen. Ongevallen ten gevolge van fotosensibilisatie komen toch vrij dikwijls en ook in vrij ernstig en graad voor bij zoogdieren en in het bijzonder bij den mensch.

In de veterinaire wetenschappen zijn ongevallen, die met fotosensibilisatie samenhangen, wel bekend. Alle ontstaan, doordat de dieren planten nuttigen, die een fluoresceerende kleurstof bevatten, die een fotosensibilisator is, een kleurstof, die door de spijsvertering geen of weinig verandering ondergaat en door het bloed verder gevoerd wordt tot onder de huid van het dier. Dat de ongevallen ontstaan door de werking van de lichtstralen op de fluoresceerende kleurstof wordt bewezen door het feit, dat bijna altijd dieren met een lichte huidbedekking worden aangetast, of tenminste het sterkst worden aangetast, terwijl bij bontgekleurde vogels de gedeelten van hun bekleeding, die van kleurstof ontbloot zijn, het eerst of dikwijls alleen aangedaan worden. Dit is het geval, doordat in die gedeelten de lichtstralen, niet door een beschermende kleurstof (het pigment van de huid zelf) tegengehouden, dieper kunnen doordringen en hun werking uitoefenen op de kleurstof, die fotosensibilisator is.

Reeds sedert lang hebben de bewoners van Tunis dit verschijnsel kunnen waarnemen. Daar kwamen gevallen, verband houdende met fotosensibilisatie, bij witte paarden, veelvuldig voor. De bewoners van Tunis ontkomen aan deze verschijnselen op eenvoudige wijze door hun paarden met hennapoeder of met tabakaftreksel te beschilderen, dus door ze kunstmatig te kleuren. Bij den mensch zijn ongevallen door fotosensibilisatie ook vrij talrijk en soms ernstig.

Wij zullen hierop niet verder ingaan, maar willen toch hier aanstippen, dat vrij ernstige zwellingen door fotosensibisatie kunnen optreden, een ziekte, de hydroa estivalis, die zou ontstaan door de aanwezigheid van haematoporphyrine