RADIUM, HET ZONDERLINGSTE KIND VAN MOEDER NATUUR

bijna nergens. Radium-bromide, het eindproduct te Port Hope, bevat ongeveer 90 procent radium, ziet er uit als gewoon keukenzout en bevindt zich in dichte glazen buisjes van de dikte van een lucifer. Van Port Hope gaat het radiumzout naar het nationale onderzoekingslaboratorium te Ottowa, waar zijn gehalte wordt bepaald en door een opschrift vastgesteld en vandaar wordt het gewoonlijk naar Engeland verzonden, waar het omgezet wordt in een sulfaat en ingesloten wordt in naalden, schijfjes of bolletjes.

De medische wereld heeft met groote belangstelling de ontwikkeling van de radiumindustrie gedurende de laatste jaren gevolgd. Daar de Canadeezen geen hulp van buiten af konden verkrijgen, waren zij gedwongen de ingewikkelde chemische problemen zelf op te lossen. Ze zijn daarin op bewonderenswaardige wijze geslaagd, zelfs in die mate, dat Dr. G. E. Richards, een internationaal bekende radiumspecialiteit, onlangs verklaarde, dat hij wat in Canada bereikt is, betreffende het afzonderen van radium op groote schaal en het herleiden van de kosten tot op de helft, beschouwde als ,,de grootste bijdrage tot de behandeling van kanker gedurende een menschenleven".

De geneeskundigen hadden spoedig ontdekt, dat het mogelijk was radiumstralen toe te passen bij de behandeling van kanker- en van tuberculeuze gezwellen en sommige minder kwaadaardige verschijnselen. Hun beteekenis in de medische wetenschap staat vast en verdere vooruitgang op dit gebied zal volgen, zoodra scheikundigen en natuurkundigen weer nieuwe resultaten bereikt hebben.

Waarschijnlijk is geen ander onderwerp van zooveel waarde voor de tegenwoordige nieuwsbladen als het ernstige, steeds weder voorkomende „dood veroorzaakt door radium". Of het verhaal uitgaat van een fabriek van horloge-wijzerplaten, waar sterfgevallen voorgekomen zijn onder de werklieden, die lichtgevende figuren teekenen op de wijzerplaten en radium in hun lichaam krijgen door de penseelen met hun lippen te bevochtigen, of wel dat de dood volgt na het drinken van een radioactief water, waarvan beweerd wordt, dat het een deugdelijk middel voor verjonging is, steeds is door de groote belangstelling van de lezers zulk een verhaal zeer