RADIUM, HET ZONDERLINGSTE KIND VAN MOEDER NATUUR

welkom aan den sensatiezoekenden journalist. Het wordt onvermijdelijk gevolgd door vele brieven aan den uitgever, geschreven door belangstellenden aan beide kanten van de zaak, en deze worden uitvoerig behandeld, totdat de belangstelling taant en de geheele zaak vergeten wordt. De industrie heeft intusschen een les geleerd en het wordt niet langer toegelaten, dat weerlooze vrouwen in wijzerplaatwerkplaatsen vergiftige stof inademen en dan een paar afschuwelijke jaren doormaken, wachtende op een zekeren dood.

Niet lang geleden stierf een bekend zakenman, en de nieuwsberichten vermeldden, dat hij „radiumwater" had gedronken, dat als een handelsartikel verkocht werd in flesschen. De dagbladen kwamen onmiddellijk in actie, gevolgd door de „populaire" wetenschappelijke tijdschriften. Onveranderlijk vragen de uitgevers de meening der geneeskundigen en even onveranderlijk spreken de antwoorden elkaar tegen. De uitgevers geven er zich geen rekenschap van, dat de gemiddelde geneeskundige zeer weinig van radium af weet.

Daar het getal fabrikanten, dat water te koop aanbiedt, dat ondersteld wordt met radium behandeld te zijn, zal toenemen in directe verhouding tot de ongelukkigen, die steeds een verjongingsbron zoeken, totdat de regeering de vervaardiging en de verkoop er van verbiedt, is het goed de waarde van deze kwakzalversmiddelen na te gaan in het licht van het gezond verstand en volgens de meening van menschen, die hun leven lang met radium hebben omgegaan. Radium is de krachtigste energiebron, die ons bekend is, daardoor kan het zoowel een zeer goede werking hebben, indien het in toom gehouden wordt in handen van bevoegde specialisten, als een zeer verderfelijke in handen van den onwetende.

Geen enkele stof, waarvan bekend is, dat ze radium bevat, moet in het lichaam worden opgenomen langs de spijsverteringsorganen, daar ze het afsterven van de weefselen, waarmede ze in aanraking komt, kan veroorzaken. Bij de behandeling van een zieke met radium zorgt de geneeskundige er voor, dat het radium nooit in aanraking komt met de weefselen, maar brengt buisjes, gevuld met radium of radon