RADIUM, HET ZONDERLINGSTE KIND VAN MOEDER NATUUR

(radium-emanatie) op de te behandelen plaats en verwijdert het buisje na een vooraf bepaalden tijd.

Het is bekend, dat een deel van de wijzerplaten van horloges en andere instrumenten, elixers in flesschen en zoogenaamde ,,radium"-kussentjes niet met radium behandeld zijn, maar met het goedkoopere mesothorium. Nu radium op de wereldmarkt voor zooiets als 30.000 dollar per gram verkocht wordt, kan het niet verwacht worden, dat de moderne afstammeling van den oliegladden handelsman de mogelijkheid zou doen voorbijgaan van eenig voordeel door een minder kostbare stof als radium te gebruiken. Soms wordt echter ook goed, gezond, onvervalscht leidingwater verkocht aan een goedgeloovig publiek, waarbij een opschrift uitvoerig uiteenzet, dat het een buitengewoon krachtige werking heeft als geneesmiddel voor alles, van uitvallend haar tot neerstortende bogen. Voor wie verslaafd is aan radiumcocktail of dergelijke dranken moge de eenvoudige verklaring voldoende zijn, dat alle in den handel in flesschen verkochte artikelen van deze soort of even onschadelijk en onwerkzaam zijn als gewoon water, of anders in hooge mate schadelijk en levensgevaarlijk. Er zijn echter vele natuurlijke bronnen in de wereld, die water leveren, dat door de natuur bestraald is geworden. Het ā€˛radiumkussen" werkt ongeveer even krachtig als een gewone horlogewijzerplaat. Het feit, dat deze kussentjes licht geven in het donker bewijst niet, dat ze kwalen zullen genezen, en het is geldverspilling ze te koopen in de verwachting, dat ze weldadig zullen werken. Evenals bij het water zouden ze, indien hun radioactiviteit krachtig genoeg was om op het lichaam in te werken, ook krachtig genoeg zijn om onnoembaar veel schade aan te richten. Men neme zich daarom in acht voor gepatenteerde radiummiddelen, want ze feilen in elk geval.

Radium heeft een zeer belangrijke rol gespeeld in de medische wetenschap, maar zijn directe invloed op den loop der natuurkunde en zijn indirecte op dien der scheikunde, zijn alvermogend geweest. Voor het bloote oog geeft radium niets bijzonders te zien, maar zijn radioactieve eigenschappen zouden vroeger of later wel gebleken zijn door zijn werkingen, ook indien het geval met de fotografische plaat Becquerel