RADIUM, HET ZONDERLINGSTE KIND VAN MOEDER NATUUR

nadat deze eeuwen lang sluimerende was geweest, maar zijn opvattingen, welke van het begin der negentiende eeuw dateeren, zijn tegenwoordig nauwelijks te herkennen.

De leden van de familie der radioactieve elementen werken zich onder hun medeleden niet naar boven, eerder het omgekeerde. Ze geraken voortdurend in een diepere laag van hun gezelschap en bij deze ontaarding geven ze energie af. Alpha, de eerste energievorm, welke afgegeven wordt, is een atoom, en ofschoon men het niet in zijn vlucht door de ruimte kan zien, heeft het zich toch doen kennen door middel van de stoffen, waarop het terecht komt, welke licht geven als een resultaat van de botsing. Bèta daarentegen is een electron, een negatief geladen deeltje, dat voortvliegt met een snelheid ongeveer gelijk aan die van het licht. Een dun blaadje papier zal het alpha-deeltje in zijn loop stuiten, waarbij het den geest geeft door eenvoudig in helium over te gaan. Er zijn daarentegen eenige papierblaadjes noodig om een bêta-deeltje tegen te houden. Gamma, een werkelijke straal, doordringt vaste stoffen ongeveer op dezelfde wijze als X-stralen.

C. T. H. Wilson, een bekwame Engelsche natuurkundige, was de uitvinder van een vernuftige inrichting, bekend als de Wilson-camera, welke het mogelijk maakte deze uitstralingen vrij gemakkelijk te bestudeeren. Het werken daarmede berust op fundamenteele beginselen, die in elk hoogeschoolleerboek voor natuurkunde behandeld worden. Duw een zuiger in een cylinder en ge drukt de lucht samen, die dan tevens verhit wordt. Wilson keerde deze handeling om en maakte een glazen cylinder met een zuiger, die zoo snel naar buiten kon worden getrokken, dat een nevel van waterdamp, die zich in den cylinder bevindt, de sporen van de stralen, die door deze ruimte vliegen, zichtbaar maakt.

De geschiedkundige van de volgende eeuw zal het meer hebben over onzen strijd met het atoom dan over de oorlogen met onze medemenschen. Er komt bijna nooit een aflevering van een wetenschappelijk tijdschrift uit of ze bevat een of ander nieuw resultaat over het bombardeeren van atomen. Het arme atoom dient als schijf en de zware artillerie der straling van een radioactieve stof of van een kunstmatigen stralen-