DE WAARHEID IN DE JOURNALISTIEK

schen aard. Als onze correspondent een vooroordeel, een vooringenomenheid met zich meeneemt (en wie is daarvan vrij?), dan wordt zijn vermogen om op te nemen niets meer dan een spiegel, die een verwrongen beeld geeft. Alles wat de Rooden doen lijkt hem misdadig toe, of omgekeerd zijn de anti-Marxisten in zijn gedachte verfoeilijk en onmenschelijk.

En als hij geen politieke vooroordeelen heeft, hoe is het dan mogelijk, dat hij zonder moreel vooroordeel zou zijn? Evenals het in het leven natuurlijk is, dat men een overtuiging heeft en principes voorstaat, even vanzelfsprekend is het, dat de bijzondere soort van gevoeligheid, die er het gevolg van is, de waarheid misvormt en verbergt. Wij bereiken een stadium, waarin wij den oorlog slechts van het ethische standpunt kunnen beoordeelen, terwijl de oorlog in werkelijkheid een verschijnsel is, dat behoort tot de geschiedenis van den cosmos, een verschrikkelijk verschijnsel op zich zelf — niet alleen door het afschrikwekkende van. zijn details en van de individueele daden. In een burgeroorlog als de Spaansche bestaat in beide kampen een basis van egoïsme en barbaarschheid, het onvermogen om economische en maatschappelijke problemen door een geestelijke synthese op te lossen en eveneens komt in beide kampen wreedheid voor. Aan dezen tot verwarring leidenden chaos moet de correspondent het hoofd bieden. Hij moet leeren onderscheiden tusschen den zucht om tendentieuze berichten te zenden en eerlijkheid, tusschen waarheid en leugens. En uit wat hij met zijn eigen oogen ziet, moet hij weten hoe te kiezen en te interpreteeren, daarbij zekere aspecten elimineerend, terwijl hij op andere den nadruk legt. Indien zijn doel slechts is den lezer te ontroeren of te vermaken, dan is de taak niet moeilijk; maar indien de journalistiek werkelijk een hoogere zending heeft en indien de persman tracht een waarheid tot uiting te brengen, zal men zien, dat de oorzaken van dwaling elk oogenblik talrijker worden en de individueele moeilijkheden van den waarnemer vermeerderen door de technische moeilijkheden, die inhaerent zijn aan het object, waarop de waarneming gericht is.

En dit alles wordt per telegraaf, telefoon, vliegmachine