Dwarssprong op een steile helling.

echte zeiler. Behalve wanneer het regent, wat helaas ook wel eens een enkele dag voorkomt; dan blijft hij kaarten bij de kachel; hoewel ik ze al heb zien skiloopen met een parapluie! 0 Nu, voor ik U de verrukking van een tocht door de hooge heuvels beschrijf, eerst een rits practische raadgevingen. Allereerst: ga niet te vroeg. Met Kerstmis zijn de dagen kort, en de sneeuw is dikwijls afwezig, of vertoont zich slechts in dunne laagjes. Februari en Maart zijn de mooiste maanden voor het middelgebergte; maar ga in Februari niet naar plaatsen onder de iooo M., en bedenk dat in Maart onder de

1300 M. meestal niet veel te „halen" is. Dan een zeer gewichtig punt: de kleeding, en de ski's. Koop zoo mogelijk liever eigen ski's dan ze te huren; niets is nu eenmaal zoo fijn als „eigen spullen". Koop als beginneling, d. w. z. het eerste jaar, geen hickory-ski's, maar esschenhouten; hickory's zijn voor den nieuweling te zwaar. Neem ze vooral niet te lang; wanneer ge rechtop staat, moet ge met den handpalm (niet met de vingertoppen) de skipunt kunnen omvat¬

ten. Met te lange ski s Het wassen der ski's.

kan je geen Telemark maken en bij de Stemmbogenbeweging rennen dan de punten over elkaar, met als gevolg een onnoodige valpartij. Watdeski-„bindung" betreft: er zijn dozijnen soorten, en de keuze hangt ook van Uw schoenen af. Goede skischoenen zijn een eerste vereischte; neem daarbij

de klassieke Huitfelddt-bindung, die goedkoop, betrouwbaar en gemakkelijk te repareeren is, of een nieuwe Noorsche, zooals de Loïpe. Bezitters van goede bergschoenen kunnen deze gemakkelijk om-

tooveren tot skischoenen door een flinke grootkoppige nagel midden in de

hakrand in te slaan, die het afglijden van de hielriem belet; verder moeten op de plaats waar de Bindung-klemmen komen te zitten, de zijnagels uitgetrokken en door rechte koperen beschermers vervangen worden. Er bestaat echter een bindung, de Zwitsersche „Alpina", die zonder meer op elke bespijkerde bergschoen past. Meen niet, dat een paar „toch zulke beste laarzen" wel voldoende zullen zijn. Ten eerste lekken ze in de sneeuw als mandjes en ten tweede hebben Ze doorgaans geen ruimte voor een paar dunne en dan een paar dikke skisokken, de laatste liefst van onontvette wol. Dit is ook het materiaal voor de handschoenen, of liever wanten; bij groote koude, of op tochten, draagt

men daarover nog een paar wanten van zeildoek, met flanel gevoerd. Wie de kosten van een doelmatig speciaal skicostuum wil besparen, kan als volgt een skicostuum samenstellen: De skibroek is gemakkelijk te fabriceeren uit een oude blauwe broek van een cheviot pak, tenminste wanneer hij niet te nauw en niet te kort is. Naai onder aan elke pijp een lus van elastiek, om te voorkomen dat de broek telkens uit de schoen schiet. Naai tevens aan elke pijp een paar bandjes, waarmee de broek