KKONIKK,

oud en vervallen is, weêr wordt hersteld in zijn vroegeren, oorspronkelijken vorm.

Het is niet zonder oorzaak geweest, dat men die gebouwen vervallen liet, en er andere naast stelde. Er is verband tusschen de heerschende begrippen en den heerschenden bouwstijl. De zorgvuldigheid, waarmeê men de middeneeuwsche gebouwen herstellen wil, restaureeren gelijk het heet, hangt bij de mannen, die in ons land dat restaureeren besturen, samen met liefde voor middeneeuwsche toestanden en begrippen

Wij zien hier een der vele middelen en wegen waarvan de roomsche kerk zich bedient, om ons weêr te gewennen aan haar wijze van zien en denken.

Kerkmeesters, die de H H. de Stuers en Cuypers toelaten in hun kerken, om er aan het restaureeren te tijgen, moeten wel weten wat zij doen. Er is voor protestanten niet één reden, om een protestantsche kerk weêr zoo veel mogelijk, uit- en inwendig het aanzien te geven van een roomsche kerk. Wil het Rijk helpen verhoeden, dat kerken, welker onderhoud veel geld kost, bouwvallig worden, of er toe meewerken dat zij voor de tegenwoordige eigenaren zoo geschikt mogelijk worden gemaakt — dat zou iets anders zijn; maar dat doet het Rijk niet, en dat wil het niet. Neen, de Heeren de Stuers c. s. willen dingen aanbrengen, die ons noch nut, noch oorbaar zijn, als daar zijn, gekleurde vensters, bonte muren, heiligen-beelden enz.

Tot dien prijs moet geen kerkvoogdij haar kerken laten restaureeren.

De leden dier Rijkscommissie voor oude gebouwen zijn zeer bekwaam. Wij zullen daar niets tegen inbrengen. Maar wel de meeste bekwaamheid verraden zij in het partij trekken van „kunstlievende" protestanten. Met die Heeren is alles te doen. Zij zijn zóó liberaal, dat zij