KRONIEK.

omdat zij op eenen hoogeren trap van welstand en van wetenschap staan, eenen ruimeren blik hebben, en ook de meer verwijderde gevolgen overzien kunen van maatregelen, die bij het eerste aanzien doelmatig schijnen en daarom door de begeerlijkheid van hen, die naar verandering haken, lichtvaardig aangegrepen zouden worden, tot blijvende en voortwoekerende schade der gemeenschap. Eene hervorming van ons belastingstelsel, zooals aangevangen is en, indien de omstandigheden gunstig blijven, eerlang voltooid zal zijn, behoefde, om wel te slagen, die drijfkracht van beneden, zoowel als de wetenschap en vrijheid van handelen in hooger kring. Blijven die tweeërlei machten in ongeveer dezelfde verhouding samen werken, dan mogen wij op voortdurende hervorming onzer staatkundige en maatschappelijke toestanden in denzelfden geest hopen. Verkiest men, om den voortgang te bespoedigen, den invloed der lagere klasse te versterken, het zij zoo, doch men doe het dan geleidelijk en omzichtig. De middelklasse, die thans in de richting van het algemeene volksbelang naar hervorming stuurt, houde voorloopig de leiding aan zich. Eene eeuw geleden is de politieke hervorming , die men behoefde en wenschte, overgeslagen in eene woeste omwenteling, toen de ervaren staatslieden verdrongen werden en plaats maakten voor lieden, die ook wel het goede wilden, doch niet wisten, hoe het te verwezenlijken. Laten wij met die duurgekochte ervaring ons voordeel doen en de klippen mijden, waarop het voorgeslacht schipbreuk heeft geleden.

Zal naar die verstandige taal worden geluisterd? Zeker niet door een orgaan, als de Standaard, dat nu eenmaal, door een Nemesis, welke nooit achterblijft, veroordeeld is, om de revolutie in de hand te werken onder de leus: antirevolutionair, en dat met atheïsten samenspant, terwij het Gods naam en eer voorgeeft te eeren.

Wil men een voorproef van de verwarring, welke bij een eventueele uitbreiding van het kiesrecht zal worden aanschouwd — men wende het oog naar den Gemeenteraad van Amsterdam!