BIBLIUOKAPHISCH ALBUM.

stige opvatting van het oude evangelie; op de keurige aanhalingen uit dichters en proza-schrijvers. Maar waartoe meer?

Wat, naar onze meening een zwakke zijde van deze leerredenen en homiliën heeten moet, is de haast volkomen afwezigheid van alle exegese. Maar non omnia possumus. Allen, die nog leeren preeken moeten, en hen, die 't reeds lang hebben gedaan, kunnen wij deze twee deelen met nadruk aanbevelen.

Geschiedenis van het Nederlandsche volk door P. j. Blok. Eerste Deel. Groningen bij j. B. Wolters. 1892.

Wij hebben dit werk met blijdschap verwelkomd. Er zijn in de jongst verloopen jaren zoo veel nieuwe bronnen ontdekt, en nieuwe gezichtspunten geopend, dat een nieuwe geschiedenis van ons volk met blijdschap kan worden begroet. De Hoogl. Blok geeft geen leerboek, maar een boek, dat beschaafde menschen genieten kunnen, 't Is een lange weg, dien de schrijver heeft af te leggen, beginnende met „de oudste bewoners van ons land", en eindigende met het tijdperk der geschiedenis van Nederland na de scheiding van België. Dit eerste deel brengt ons tot ongeveer 1300. — Een belangrijk kritisch overzicht van de bronnen onzer geschiedenis vóór 1300, een alphabetisch Eegister, en eenige kaarten zijn aan dit werk toegevoegd.

Wij gelooven den geleerden schrijver gaarne, wanneer hij verzekert naar waarheid te hebben gestreefd. Dit is trouwens in zijn werk duidelijk merkbaar. Moge het hem vergund worden zijn ondernomen arbeid te voltooien! Wij zien met belangstelling het tweede deel te gemoet.