INVOERING DER NIEUWE PSALMBERIJMING

som toegelegd. De boden op het Prins Maurits huis ontvingen naderhand ieder /'100— en de weduwe Bultgens, die in het Huis woonde, ƒ50.— zoodat de verbetering der rijmpsalmen aan het land eene som van ruim ƒ 12000 kostte.

Reeds op den I9den Juli besloten de Algemeene Staten den Landsdrukker, lsaölk Scheltus, een netten druk in folio te doen vervaardigen en op het einde van September was men zoover gereed, dat men 8 exemplaren naar ieder Gewest, begeleid met een brief aan de bijzondere Staten, kon afzenden.

In 't begin van October ontving ook elk der leden die afgevaardigd geweest waren, van hunne Hoog Mogenden een prachtig gebonden exemplaar, in een schildpadden spiegelband, verguld op snede en plat, met het wapen van den Staat der Vereenigde Nederlanden, ten geschenke; hetzelfde ontvingen ook de voorname leden der regeering en de predikanten der hofstad.

De Staten van Holland en West-Vriesland waren de eerste, die voor de invoering zorgden, en zonden reeds op den lsten October naar de dorpen en steden een publicatie, vermeldende: „dat het heilzaam werk der psalmverbetering door ervaren en geleerde mannen speciaal daartoe benoemd en gecommitteerd onder den zegen van God Almachtig tot een gewenscht einde was gebracht; dat zij bevalen deze berijming, zoodra zij door den druk gemeen was gemaakt, in de kerken der Provincie in te voeren en met uitsluiting van alle andere berijmingen, op de predikstoelen, in de gestoelten der Magistraten, gerechten, kerkeraden, Godshuizen, scholen te gebruiken; dat geen boekverkooper of drukker bevoegd was tot het drukken en uitgeven dezer nieuwe berijming, dan die daartoe verlof zou verkregen hebben van den Magistraat, die hun dan een authentiek exemplaar van de