DE MAAGD VAN ORLEANS.

derlinge meisje van Domremy. Inderdaad, van weinige groote figuren in de wereldhistorie kan als van haar gezegd worden dat de legende haar over 't geheel niet is nageloopen met een stralenkrans. Het historisch onderzoek, dat vroeger en later ingesteld werd, had dan ook weinig of geen verguldsel, maar zooveel te meer stof en soms slijk weg te ruimen. Lang vóór Schiller reeds was dat onderzoek begonnen, maar het werd telkens opgehouden of afgebroken en nog in de vorige eeuw kon het zoo weinig voltooid heeten dat laster en verguizing konden aanhouden of vervangen worden door goedkoope geestigheid. Aan onze eeuw komt de schoone eer toe van de maagd van Orleans weer te hebben gesteld in het volle bezit van den rechtmatig haar toekomenden roem. De eerste, die bij vernieuwing de aandacht van het geleerde Europa vestigde op deze episode uit de geschiedenis, die zoo rijk is aan zielkundige en historische problemen, was Guido Görres, een Duitscher. Hij schreef een uitvoerige monografie met een geestdrift, die haar voedsel had ontvangen uit de bronnen zelve. Weinige jaren later begreep een Franschman dat het allereerst een Franschman betaamde het meisje van Orleans te wreken van den smaad, niet alleen door Voltaire over haar nagedachtenis uitgegoten, 't Was in 1841 dat Guicherat den volledigen tekst bezorgde van de beide processen , het veroordeelings- en het herstellingsproces onder bijvoeging van alle historische documenten, die op de maagd betrekking hadden. Door deze uitgave nu, waardoor meer dan enkel een littéraire schuld van Frankrijk is afbetaald, zijn wij in staat gesteld het fiere jonge meisje te volgen van schrede tot schrede en haar te bewonderen in de aantrekkelijke verhevenheid van haar patriotisme en haar geloof. Wij bezitten het dagboek van een burger van Orleans, gedurende het beleg neer-