ZES WEKEN AAN GENE ZIJDE DER ALPEN.

leven van Jezus medegedeeld is, voor verdichting hield. Volgens zijne opvatting was Jezus een man als Garibaldi geweest, die voor de vrijheid van zijn volk was opgetreden. Hij gaf tevens in de krachtigste bewoordingen zijn afkeer van de priesters te kennen, die hij groote bedriegers noemde. Een vriend, die met mij uit Venetiƫ naar Padua gegaan was, onderhield zich lang met den man, die bleek volslagen ongeloovig te zijn en met een sceptischen glimlach de opmerkingen van mijn vriend beantwoordde. Zoo waren wij dan in de stad van den heiligen Antonio da Padova, wiens stoffelijk overschot rust in de heerlijke Chiesa del Santo met haar onvergelijkelijke kunstgewrochten, getuigen van het meest bekrompen wangeloof en het grofste ongeloof.

Eenige dagen later bevond ik mij in het dorp S. Fedele, gelegen tusschen het meer van Como en Lugano, een liefelijk plekje, voorwaar! omringd door matige hoogten met het uitzicht op den Monte Generoso. Ik trof daar een net kerkje aan ten dienste der kleine Protestantsche. gemeente, die tot heden bediend wordt door den predikant te Como. Ik gaf aan eenige leden der gemeente den raad, om eene pastorie bij hun kerkje te bouwen, waartoe zich het terrein, waarop het kerkje staat, uitnemend leent. Zij zouden dan wellicht een eigen leeraar of evangelist kunnen hebben, die den leeraar van Como van den tijdroovenden en in den winter dikwerf bezwarenden tocht naar S. Fedele zou kunnen ontheffen. Mij werd daarop geantwoord, dat de middelen ontbraken, en dat men gaarne aan iemand, die het noodige voor den bouw zou willen verschaffen, het levenslang gebruik van een paar kamers in de pastorie zou afstaan, om daar den zomer door te kunnen brengen. Mocht soms een mijner lezers of lezeressen, die met tijdelijke middelen genoegzaam bedeeld is, lust gevoelen, om zich een pied a terre