ZES WEKEN AAN GENE ZIJDE DEK ALPEN,

Wanneer men dit merveille in dien zin op wil nemen, dat men er zich over verwonderen moet, hoe een man het in zijn hoofd kan krijgen, om zoo iets vreemds te bouwen, dan heb ik vrede met die qualificatie. Het valt moeielijk, een beschrijving te geven van het gebouw. Het vreemde zit voornamelijk in de koepel, die den vorm heeft van een pijpenkop, waarop drie op elkander geplaatste koepeltjes en een lantaarn met een geweldige spits rusten. Men verhaalde mij, dat de Joden in Turijn begonnen waren, dit gebouw als synagoge te bouwen, doch dat zij al voort werkende ontdekten, dat bun de middelen ontbraken. om het gebouw te voltooien, waarom zij het weder afbreken wilden; dat toen de stedelijke raad, die dit voorkomen wilde, het gebouw had overgenomen en dat het nu op stadskosten ter gedachtenis van den vorigen koning werd voltooid. De hoogte zal 144 meter bedragen. De meeste burgers van Turijn zijn met dit gebouw weinig ingenomen, omdat het zoo wanstallig is en omdat het zoo schrikkelijk veel geld kost. Tot overmaat van ongeluk staat het in een smalle straat, zoodat het benedengedeelte, dat het beste is, zeer moeielijk kan gezien worden.

Prachtig is in Turijn de Giardino publico. Aan het einde daarvan vindt men een middeneeuwsch kasteel met bij behoorende gebouwen, dat ten tijde der nationale tentoonstelling in '84 op het terrein der tentoonstelling verrees, en na afloop daarvan bewaard bleef. Ook de stad zelve is bezienswaardig. Fraaie pleinen, tal van monumenten, schoone gebouwen en flinke, breede, regelmatige straten geven haar een vorstelijk aanzien.

Toen ik aan den avond van den I5uen Augustus uit Turijn naar Torre Pellice spoorde, heerschte er aan de anders zoo stille tusschenstations dezer lijn eene ongewone drukte, veroorzaakt door den heiligen dag, dien